OBOS-ligaen odds-arkiv 2024
Når starter OBOS-ligaen 2024?
Den første serierunden i OBOS-ligaen 2024 sparkes i gang 1. april, og allerede i første runde får vi et par virkelig spennende oppgjør. Nylig nedrykkede Aalesund tar imot nedrykkskollega Stabæk på Color Line stadion. Hvem får den beste starten på OBOS-ligaen i 2024? En annen duell får vi også på Bryne, der de to opprykkskandidatene Bryne og Start møtes. Vil gressmatten på Bryne bli avgjørende for kunstgresslaget Start?
Allerede i andre serierunde får vi nok et storoppgjør når Start møter Aalesund på Sparebanken Sør Arena, mens mange gleder seg til Vålerenga – Stabæk i runde tre. Det forventes fulle tribuner 16. mai, der vi får flere spennende lokaloppgjør. Sandnes Ulf – Bryne og Stabæk – Lyn blir spennende, mens Vålerenga – Kongsvinger og Aalesund – Sogndal trolig trekker fulle hus. Mange folk blir det nok også i Kristiansand, der Start er vertskap for Egersund. Start kan trolig forvente seg mange tilskuere også utover sommeren, der Sogndal, Lyn, Stabæk og Vålerenga gjester sørlandsbyen på rekke og rad.

Målløst på Melløs – uavgjort i første playoff-kamp
6. desember 2024: Moss og Haugesund kjemper om hvem som får plass i Eliteserien 2025 og hvem som må spille i OBOS-ligaen. Første oppgjør mellom de to lagene ble spilt torsdag på Melløs, og på tross av flere gode muligheter. Haugesund var nok nærmest seier, etter at de skapte flere gode muligheter i andreomgangen. Men til sist var det ingenting som skilte lagene. Med 0-0 er det fortsatt helt åpent foran kampen i Haugesund førstkommende søndag kl. 14:30.
Moss klar for playoff – møter Haugesund i kamp om Eliteserie-plass
2. desember 2024: Kongsvinger kom fra to strake seire i kvalifiseringen og hadde troa på en ny overraskelse borte mot Moss. Men på tross av at KIL scoret hele fire mål i kampen, ble Moss for sterke. For dessverre for Kongsvinger kom to av målene feil vei – det første allerede etter syv minutter, da Jesper Grundt satte ballen i eget nett. Sebastian Pedersen doblet ledelsen like etter pause, mens Lucas Haren tente håpet med en redusert på straffespark kun minutter senere.
Men dagens andre KIL-selvmål – signert Fredrik Holmé – sørget for 3-1 til hjemmelaget. Og selv om Lucas Haren ble tomålsscorer for Kongsvinger, vinner Moss 3-2 og skal spille playoff mot Haugesund for en plass i Eliteserien 2025. Moss drar i land en seier i en jevnspilt kamp og kan avslutte en imponerende sesong med opprykk til Eliteserien.
Siste kvalifiseringskamp i OBOS-ligaen
29. november 2024: Søndag skal det avgjøres hvem som skal spille playoff om en plass i Eliteserien. Kongsvinger har funnet formen sent og slått både Lyn og Egersund på bortebane for å komme til den tredje kvalifiseringsrunden. Der venter serietreer Moss, som på sin side har hatt spillefri siden 9. november.
Kan Kongsvinger ta sin tredje strake borteseier i kvalikken og komme ett steg nærmere opprykket, eller blir Moss for sterke på Melløs? Svaret får vi førstkommende søndag. Kampstart er kl. 14:00, og alt skal avgjøres på Melløs. Blir det uavgjort, venter 2×15 minutter med ekstraomganger. Klarer disse heller ikke å avgjøre kampen, blir det straffespark.
Kampen er nærmest utsolgt, og det vil komme nærmere 3000 mennesker på Melløs. Da lagene møttes tidligere denne sesongen vant Moss hjemmekampen 1-0, mens kampen i Kongsvinger endte 0-0. Det er altså to jevngode lag som utkjemper denne duellen på søndag.
Følg kampen på stadion, eller se live streaming av kampen på Moss Avis eller direktesport.
Opprykksdrama på Levermyr – hvem tar plassen i OBOS-ligaen
29. november 2024: Mjøndalen og Jerv kjemper om en ledig plass i OBOS-ligaen 2025. De brunkledde fra Mjøndalen reddet kvalifisering på utrolig vis takket være en flott innspurt, mens Jerv tok seg av Tromsdalen i opprykkskvalifiseringen fra andredivisjon. Etter en dramatisk snuoperasjon av Mjøndalen på overtid i første kvalifiseringskamp, skal nå alt avgjøres på Levermyr i Grimstad. Mjøndalen leder 2-1 fra første oppgjør, men mange tror Jerv vil dominere på hjemmebane.
Kan Jerv klatre tilbake i OBOS-ligaen 2025, eller blir det Mjøndalen som på mirakuløst vis overlever nok en gang? Kampstart er lørdag 30. november kl. 17:00.
Kvalifiseringskamp flyttet i OBOS-ligaen
22. november 2024: Etter noen kalde dager i Egersund, har NFF avgjort at lagets hjemmebane ikke er god nok som kamparena for kvalifiseringskampen mellom Egersund og Kongsvinger. I lys av undervarme-skandalen fra kvalifiseringen i fjor, der kampen Start – Bryne ble avlyst grunnet dårlige baneforhold, har kampen nå blitt flyttet til Sandnes.
Kampstart er fortsatt 14:00 på lørdag, men kampen spilles på ØsterHus Arena. Vil det påvirke hjemmelagets sjanser for opprykk?
Andre kvalifiseringskamp i OBOS-ligaen: Egersund – Kongsvinger
21. november 2024: Nyopprykkede Egersund har denne helgen muligheten til å ta ett steg nærmere sitt andre opprykk på rad. De møter nemlig Kongsvinger i den andre kvalifiseringskampen for Eliteserien 2025! Vi har sett nærmere på kampen og hvordan du kan tippe på OBOS-ligaen og kvalifiseringskampene til Eliteserien.
Kjell André Thu og resten av Egersund-laget har hatt en sesong langt over forventning og endte til slutt på en imponerende fjerdeplass. Det gjorde at de slapp å spille den første kvalifiseringsrunden, der Kongsvinger slo Lyn 2-1 etter ekstraomganger. Bortelaget kommer altså med 120 minutt i beina og en suspensjon på midtbanespilleren Harald Holter. Mens hjemmelaget har hatt spillefri siden hjemmeseieren mot Sandnes Ulf den 9. november.
Egersund – form og nyheter
Egersund har ikke lagt på latsiden siden seriespillet ble avsluttet i OBOS-ligaen. De spilte treningskamp i Karmøy Storhall mot Haugesund, der det endte opp med et 4-2-tap. Det viser at steget opp til Eliteserien kan bli vanskelig for laget fra «okka by». Og OBOS-ligaen odds som er satt på kampen viser at det kan bli en jevnspilt batalje, der oddssetterne har Kongsvinger som ørsmå favoritter.
B&G Parken er nesten utsolgt foran kvalikkampen lørdag 23. november kl. 14:00, og kan de fortsatte sin gode hjemmeform, kan det bli morsomt for hjemmefansen. Egersund står nemlig med fem seire på de siste syv kampene på hjemmebane. Riktignok er ett av tapene nettopp mot Kongsvinger, da KIL vant 1-0 den 6. oktober. Da ble den erfarne ringreven Adem Güven matchvinner, og han må også passes på til helgen. Den 39 år gamle tyrkiske spilleren blir trolig en joker – uansett om han starter kampen eller kommer inn som innbytter. Finner du OBOS-ligaen odds på at Güven scorer her, kan det være et smart spill.
Kongsvinger – form og nyheter
Kongsvinger rotet det litt til for seg i oktober/november og gikk på tre kamper uten seier. Men etter en 4-1-seier mot Start i Kristiansand, sikret de seg en sjetteplass. Mer selvtillit fikk de av å slå formlaget Lyn på bortebane i kvalifiseringen, og nå er de klare for en ny borteseier. De kommer inn i kampen med en 1-0-seier fra forrige møte med Egersund i B&G Parken og et marginalt favorittstempel. Det er også verdt å nevne at laget står med fire seire og en uavgjort på bortebane i løpet av de fem seneste kampene.
Tilbake i troppen er midtstopper Lars Christian Krogh Gerson, som gikk glipp av Lyn-kampen grunnet landslagsopphold med Luxembourg. Her er det gode OBOS-ligaen odds på borteseier. Kan det være en mulighet denne helgen?
OBOS-ligaen oddstips denne helgen
Det blir et svært spennende og tøft oppgjør i Egersund på lørdag, og det er ikke utenkelig at det kan bli ekstraomganger også her. Det er verdt å legge merke til at begge lag har både scoret og sluppet inn mål i fire av de fem siste kampene. Du finner odds på Begge lag scorer hos alle våre anbefalte bettingsider for OBOS-ligaen odds.
Vi har riktignok troa på at Kongsvinger tar en ny borteseier og tar et steg nærmere Eliteserie-spill i 2025. Men om de vinner etter 90 minutter eller ekstraomganger er vanskelig å si. Lykke til med spillene dine.
Funbet gir deg god odds på OBOS-ligaen.Kongsvinger videre etter skåring av lånespiller
17. november 2024: Den første kvalifiseringskampen for Eliteserien 2025 ble spilt i helgen mellom Lyn på femteplass og Kongsvinger på sjetteplass. Og vi fikk en dramatisk kamp mellom de to lagene. Like før pause skulle Kongsvinger spille seg fri bakfra, men en svak pasning til forsvarer Robert Orri Thorkelsson gjør at islendingen må strekke seg og presterer å sette ballen i eget mål. Det gjorde at bortelaget måtte å offensivt til verks i andreomgangen, og KIL-trener Johan Peter Wennberg måtte gjøre noen endringer. Spesielt to bytter skulle vise seg avgjørende, for inn kom nemlig Glimt-innleide Oscar Kapskarmo og forsvarer Daniel Lysgård.
Sistnevnte reddet ekstraomganger for bortelaget med en scoring fem minutter før slutt, og 10 minutter ut i første ekstraomgang banket Kapskarmo inn 1-2. KIL hadde snudd kampen. Dramatikken var ikke helt over, for åtte minutter før slutt fikk Kongsvinger-spiller Harald Holter marsjorde. Men selv med ti mann i sluttminuttene dro KIL i land seieren. Dermed er det Kongsvinger som reiser til Egersund for den andre kvalifiseringskampen. OBOS-ligaen odds på denne kampen finner du selvsagt her og hos alle våre anbefalte bettingsider for OBOS-ligaen odds.
OBOS-ligaen tipping – oddstips og siste nyheter foran sesongavslutningen
6. november 2024: OBOS-ligaens siste serierunde spilles førstkommende lørdag, og fortsatt er det mye spenning. Dette blir siste sjanse til å plassere dine OBOS-ligaen odds på seriespillet, for etter denne helgen gjenstår bare kvalifiseringen. Foran denne runden er det flere spillere ute med suspensjon, mens mange lag har mye å spille om. Vi har tatt en rask titt på de siste nyhetene foran denne runden med OBOS-ligaen tipping.
OBOS-ligaen tipping – siste nytt om Egersund – Sandnes Ulf
I lokaloppgjøret mellom Egersund og Sandnes Ulf, er det kun ett lag som har noe å spille for. Hjemmelaget ligger på en femteplass og trenger fortsatt ett poeng for å sikre topp seks og kvalifisering. Det bør gå ganske greit, da motstanderen heter Sandnes Ulf, som ikke har noe å spille for. Allerede nedrykkede Ulf tapte hele 2-6 på hjemmebane sist og har lite motivasjon til denne siste runden.
Egersund mangler fortsatt den viktige midtbanespilleren Stian Michalsen, mens de også mangler midtbanekollega Chris Sleveland, som soner for gule kort. Hos bortelaget soner forsvarer Andreas Nyhagen for gule kort, mens både Tommy Høiland og Jonas Brune Aune er usikre. Sistnevnte gikk av med skade i forrige kamp. Ikke overraskende om det blir noen bytter her, da dette blir siste sjanse for OBOS-ligaen spill for mange av Ulf-spillerne.
OBOS-ligaen tipping – siste nytt om Stabæk – Aalesund
Også i kampen mellom Stabæk og Aalesund er det kun ett lag som har noe å spille for. Stabæk ligger nemlig på en sjetteplass for øyeblikket, men med tap kan de tas igjen av både Raufoss, Kongsvinger og Ranheim. Det betyr at kun tre poeng er godt nok for Bærum-klubben. De kommer riktignok fra et ydmykende 3-0-tap for bunnlaget Mjøndalen, mens Aalesund kommer inn til denne kampen i knallform.
Stabæk mangler fortsatt flere faste spillere i stallen, inkludert Frederik Ellegaard, Kristian Fardal Opseth, Filip Riise og trolig Aleksa Matic. Det er også flere spørsmålstegn ved spillere som Kai Kostadinov, Aleksander Andresen og Jon Haukvik Øya. Tar vi med at den viktige forsvareren Nikolas Walstad og midtbanespilleren Magnus Christensen soner for gule kort, må Stabæk-trener Bjørn Helge Riise stokke kortene sine litt foran siste serierunde. Hjemme har laget kun vunnet en av de seks seneste kampene!
Aalesund på sin side står med fire strake seire og har på mesterlig vis reddet seg ut av en potensiell nedrykksstrid. Det er ikke mye å spille om i helgen, men formen gjør at vi ikke kan utelukke Kjetil Rekdals menn. De mål klare seg uten spillere som Erik Frøysa (forsvar), Alexander Ammitzbøll (angrep), Sten Grytebust (målvakt) og Metodi Maksimov (forsvar) som alle er langtidsskadet. Viktige midtbanespiller David Johannsson må også sone for gule kort her.
OBOS-ligaen tipping – siste nytt om Levanger – Åsane
En av de mest spennende kampene i OBOS-ligaen denne runden er kampen mellom Levanger og Åsane. Bortelaget reddet plassen med seier i sist runde, mens Levanger nå har kniven på strupen. For laget ligger på en nedrykkskvalifisering – kun ett poeng foran Mjøndalen. Med seier sikrer de kvalifiseringen, mens de også kan sikre plassen med tap, hvis Mjøndalen unngår å vinne.
Levanger mangler fortsatt midtbanespillerne Isak Vådebu og Marius Høstland, men bør kunne stille et nærmest toppet lag i denne kampen. Hos Åsane manglet keeper Sebastian Selin (reservemålvakt) og spissen Erling Myklebust sist. Ole Kallevåg er uaktuell til kampen grunnet suspensjon, mens sikkert har store forventninger til Sebastian Haugland, som scoret hat-trick i forrige kamp. Kan Åsane skape utfordringer for Levanger her?
OBOS-ligaen tipping – siste nytt om Raufoss – Mjøndalen
Kampen mellom Raufoss og Mjøndalen har ekstra mye oppmerksomhet for oss som liker OBOS-ligaen tipping. For dette er en av få kamper der begge lag har noe å spille for. Raufoss ligger for øyeblikket på en syvendeplass og trenger tre poeng for å holde liv i håpet om en kvalifiseringsplass for opprykk til Eliteserien. Mjøndalen på sin side ligger på direkte nedrykk og må vinne for å redde en kvalifisering for å unngå nedrykk. De ligger ett poeng bak Levanger, men har en mye dårligere målforskjell.
Raufoss mangler en hel rekke spillere grunnet langtidsskader, inkludert den viktige forsvareren Nicolai Fremstad. I tillegg mangler forsvarskollega Adrian Hansen, ettersom han er suspendert etter for mange gule kort. Hos Mjøndalen mangler fortsatt Johannes Holstad Dahlby og Brinder Singh grunnet skader, mens forrige kamp også skapte litt utfordringer for bruntryøene. Både Fabian Holst-Larsen og Joackim Olsen Solberg mangler i forsvarsleddet grunnet suspensjoner. Mjøndalen må frem for å score, men kan de klare å holde tritt bakover? Dette blir definitivt en spennende kamp mtp OBOS-ligaen odds og tipping på OBOS-ligaen.
OBOS-ligaen tipping – siste nytt om Ranheim – Bryne
I kampen mellom Ranheim og Eliteserie-klare Bryne, er det kun hjemmelaget som har noe å spille for. Det er et lite håp om å klare opprykkskvalifisering, men da skal mye gå Ranheims vei. De må først og fremst vinne kampen sin, mens Stabæk må tape, mens Raufoss og Kongsvinger må maksimalt få uavgjort i sine kamper. Det stopper nok ikke Ranheim fra å gi det et forsøk. Med hele 6-2 mot Sandnes Ulf i forrige kamp, er det i hvert fall et lag med selvtillit som er klare for årets siste serierunde.
Den viktige forsvareren Philip Slørdahl har stått over de siste fire kampene og mister trolig også denne. Samtidig mister både målvakten Simen Vidtun Nilsen og midtbanespiller Lucas Kolstad kampen grunnet suspensjon. Hos bortelaget er det også utfordringer. Både forsvarer Pål Aamodt og midtbane Lars Erik Sødal er ute for sesongen. Samtidig gikk både Jon-Helge Tveita og Lasse Qvigstad (begge forsvar) ut med skade i forrige kamp. Kanskje får vi se noen bytter her, og at noen spillere med mindre spilletid får prøve seg.
OBOS-ligaen tipping – siste nytt om Lyn – Moss
Rundens toppkamp i OBOS-ligaen får vi i Oslo, der Lyn og Moss møtes. Men veldig spennende blir det nok ikke. Moss har allerede sikret seg tredjeplassen i ligaen og en flott posisjon foran kvalifiseringen. Lyn trenger bare ett poeng for å sikre fjerdeplassen, og trolig vil vi få se et hjemmelag som presser mest på her. Jan Halvor Halvorsens menn var i god form før forrige rundens tap mot Åsane og stod med tre seire og en uavgjort. På hjemmebane har de kun to tap denne sesongen. Moss på sin side har levert gode resultater i det siste, men på bortebane har de faktisk seks kamper uten seier. Blir det den syvende denne helgen?
Lyn mangler viktige Even Bydal grunnet skade, mens spillere som Alexander Rønning-Olsen og Henrik Kristiansen ikke har figurert i troppen på lenge. Forrige helg mottok også Herman Solberg Nilsen gult kort, noe som gjør at den viktige midtbanespilleren må stå over. Moss på sin side manglet viktige Kristian Strande forrige kamp grunnet sykdom, men trolig er kapteinen tilbake her. Det betyr at Moss for øyeblikket ikke mangler noen viktige brikker.
OBOS-ligaen tipping – siste nytt om Start – Kongsvinger
Nok en kamp der ett lag har mye mer å spille om. For Start reddet plassen ved å ta ett poeng borte mot Vålerenga sist, mens Kongsvinger fortsatt har sjanse til å sikre topp seks. Da må de riktignok vinne, samtidig som minst to av lagene Egersund, Stabæk og Raufoss taper poeng. Men Start er nok interessert i å avslutte på en god måte, etter en sesong langt under pari.
Hos Start mangler noen spillere som trolig ikke ville havnet i startelleveren, mens det fortsatt er spørsmålstegn om viktige Mustapha Issa kan bli spilleklar. Han har stått over de to siste kampene grunnet skade. Vingbacken Sander Sjøkvist er trolig heller ikke klar, etter at han har stått over de syv siste kampene grunnet en kneskade. Ellers er det en kampklar Start-stall som avslutter sesongen på hjemmebane.
Kongsvinger mangler langtidsskadde Martin Vinjor, mens flere spillere ser ut til å være tilbake etter skade. De kan rett og slett stille med et ganske så slagkraftig lag her.
OBOS-ligaen tipping – siste nytt om Sogndal – Vålerenga
Den siste serierundens eneste kamp der ingen har noe å spille for, finner vi i Sogndal på Fosshaugane Campus. Sogndal reddet plassen sist, mens Vålerenga er klare for opprykk. Her er det helt åpent om hvilke spillere som brukes, og vi anbefaler å stå over denne når det kommer til OBOS-ligaen tipping.
Sogndal fikk endelig sin første seier på år og dag i forrige runde og kan nærmest stille med full tropp her. Ingen viktige spillere er meldt skadet. Vålerenga på sin side har flere langtidsskadde. Jacob Emile Dicko Eng, Lorents Apold-Aasen, Omar Bully Drammeh og Magnus Riisnæs er alle ute. Men bredden på stallen til Vålerenga, er det ingen som kan måle seg med. De kan nærmest stille to gode ellevere i OBOS-ligaen. Et lite spørsmåltegn rundt midtbanen Henrik Bjørdal, som skadet seg i forrige kamp.
Lykke til med dine OBOS-ligaen-spill denne helgen.
Seneste resultater i OBOS-ligaen – OBOS-ligaen tipping
Etter hver runde legger vi ut de siste resultatene og en oppsummering av runden i OBOS-ligaen. Finn alle Obosligaen-resultater og et sammendrag av kampene i OBOS-ligaen her.
Slik spilles kvalifiseringen i OBOS-ligaen 2024.
Kamp | Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 17. november | Lyn | Kongsvinger | 2,30 | 3,40 | 2,80 | 1-2 |
2 | 23. november | Egersund | Kongsvinger | 2,55 | 3,40 | 2,50 | 1-2 |
3 | 1. desember | Moss | Kongsvinger | 2,20 | 3,40 | 2,90 | 3-2 |
4 | 5. desember | Moss | Haugesund | 2,65 | 3,15 | 2,85 | 0-0 |
5 | 8. desember | Haugesund | Moss | 1,89 | 3,30 | 4,60 | 2-0 |
Kvalifisering for opprykk til OBOS-ligaen 2025
Kampdag | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
3. november | Tromsdalen | Jerv | 0-1 |
9. november | Jerv | Tromsdalen | 2-1 |
24. november | Mjøndalen | Jerv | 2-1 |
30. november | Jerv | Mjøndalen | 1-3 |
Oppsummering 30. serierunde i OBOS-ligaen – OBOS-ligaen odds
Den siste serierunden i OBOS-ligaen er ferdigspilt, men det ble ikke uten dramatikk. Vi fikk flere høye OBOS-ligaen odds og resultater som hadde stor innflytelse på den endelige tabellen.
Håper lever fortsatt for Mjøndalen
Mjøndalen stod med én seier på åtte kamper og halvannet bein i PostNord-ligaen før de siste to serierundene i OBOS-ligaen. De var avhengige av at rivalene Levanger tapte sine to kamper, mens de selv vant begge side. Det var altså en ganske høy OBOS-ligaen odds på at Mjøndalen skulle redde plassen. Men bruntrøyene har vært i slike situasjoner før og hadde på langt nær gitt opp håpet. I forrige serierunde tok de en overbevisende 3-0-seier over Stabæk, mens Levanger tapte 4-3 borte mot Aalesund.
Dermed var alle øyne rettet mot kampene Raufoss – Mjøndalen og Levanger – Åsane denne runden. På Raufoss stod det 0-0 til pause, men en scoring av Mats Pedersen sørget for 0-1 etter en snau time. Og akkurat i dette øyeblikk var de to lagene likt, ettersom det stod 1-1 mellom Levanger og Åsane. Men da Sander Saugestad sendte Levanger i ledelsen etter 62 minutter, så det tungt ut for Mjøndalen. De var nå avhengige av et Åsane-lag uten noe å spille for skulle komme tilbake på TOBB Arena. Kvarteret før slutt kom også utligningen ved Erik Wollen Steen, mens Steffen Lie Skålevik ble matchvinner for Åsane fire minutter på overtid. Dermed tar Mjøndalen svært overraskende kvalifiseringsplassen, mens Levanger rykker ned sammen med Sandnes Ulf. Åsane-seier gav 4,25 i OBOS-ligaen odds, mens Mjøndalen-seier gav 3,45 i OBOS-ligaen odds. En nærmest ufattelig avslutning på sesongen.
Mjøndalen møter nå FK Jerv i to oppgjør for å avgjøre hvem som skal spille OBOS-ligaen 2025.
Kongsvinger sikret kvalifisering da Stabæk raknet
Det var flere viktige oppgjør også i opprykkstriden. Spesielt interessant ble det i Kristiansand og i Bærum, der Start møtte Kongsvinger og Stabæk møtte Aalesund. Hverken Start eller Aalesund hadde noe å spille for, og dermed var også de to opprykksjagende lagene Stabæk og Kongsvinger favoritter. Kongsvinger var riktignok avhengige av at nettopp Stabæk skulle tape poeng. Laget fra de dype skoger gjorde jobben i Kristiansand og knuste et svakt hjemmelag 4-1. Jobben var gjort, og det var bare å vente på resultatet fra Nadderud.
Og på Nadderud skulle vi få nok en overraskende OBOS-ligaen odds denne runden. For formlaget Aalesund dominerte kampen på bortebane og knuste hjemmelaget 4-1. Dermed ble det et mageplask av en sesongavslutning for Bjørn Helge Riise og Stabæk, som faller utenfor topp 6 og må spille OBOS-ligaen også i 2025. Vålerenga og Bryne går direkte opp, mens Moss, Egersund, Lyn og Kongsvinger skal spille kvalifisering for å møte et Eliteserie-lag i playoff senere i venter.
Opprykkskvalifisering: Lyn – Kongsvinger
Den 17. november spilles den første kampen i opprykkskvalifiseringen i OBOS-ligaen mellom Lyn (femteplass) og Kongsvinger (sjetteplass).
Lyn har lenge lagt bra an blant topp fire, men tap for Åsane og Moss i de siste to rundene gjorde at de falt til en femteplass. Dermed må de spille kvalifiseringskamp mot Kongsvinger, der vinneren møter Egersund i Egersund. Finn OBOS-ligaen odds og siste nytt om kvalifiseringen i OBOS-ligaen her hos oss frem mot kampstart.
Slik spilles kvalifiseringen i OBOS-ligaen 2024.
Kamp | Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 17. november | Lyn | Kongsvinger | 2,30 | 3,40 | 2,80 | 1-2 |
2 | 23. november | Egersund | Kongsvinger | 2,55 | 3,40 | 2,50 | 1-2 |
3 | 1. desember | Moss | Kongsvinger | 2,20 | 3,40 | 2,90 | 3-2 |
4 | 5. desember | Moss | Haugesund | 2,65 | 3,15 | 2,85 | 0-0 |
5 | 8. desember | Haugesund | Moss | 1,89 | 3,30 | 4,60 | 2-0 |
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
Lørdag 09.11. kl. 16:00 | Egersund | Sandnes Ulf | 1,27 | 5,90 | 8,45 | 3-1 |
Lørdag 09.11. kl. 16:00 | Sogndal | Vålerenga | 4,25 | 3,90 | 1,72 | 0-3 |
Lørdag 09.11. kl. 16:00 | Stabæk | Aalesund | 1,72 | 4,15 | 3,90 | 1-4 |
Lørdag 09.11. kl. 16:00 | Ranheim | Bryne | 2,70 | 3,45 | 2,40 | 1-4 |
Lørdag 09.11. kl. 16:00 | Levanger | Åsane | 1,72 | 3,90 | 4,25 | 2-3 |
Lørdag 09.11. kl. 16:00 | Lyn | Moss | 2,00 | 3,65 | 3,30 | 1-2 |
Lørdag 09.11. kl. 16:00 | Start | Kongsvinger | 3,00 | 3,65 | 2,10 | 1-4 |
Lørdag 09.11. kl. 16:00 | Raufoss | Mjøndalen | 1,95 | 3,70 | 3,45 | 0-1 |
Oppsummering OBOS-ligaen 29. serierunde – OBOS-ligaen betting
3. november 2024: Opprykket er avgjort, mens spenningen øker i nedrykksstriden. Den nest siste serierunden i OBOS-ligaen ble svært innholdsrik og interessant for de som liker OBOS-ligaen betting. Et par overraskende OBOS-ligaen odds fikk vi også. Slik var den nest siste runden i OBOS-ligaen.
Aalesund sikret plassen med deres fjerde strake seier
Aalesund lå lenge svært utsatt til i OBOS-ligaen, og på tross av at mange hadde tippet Aalesund som opprykkskandidat, så nedrykk ut som et reelt alternativ. Men etter at Kjetil Rekdal kom inn, snudde han opp ned på klubben og sørget for en sterk andre halvdel av sesongen. Med fire strake seire, inkludert 4-3 over Levanger denne helgen, har nå Aalesund sikret plassen i OBOS-ligaen. Claudio Braga og Marcus Rafferty sørget for 2-0 allerede etter 11 minutter, mens Håvard Lorentsen skapte ny spenning med en redusering like før pause. Men nytt Braga-mål og et flott mål av David Johannsson sikret seieren for Aafk. Kan de beholde Rekdal også neste sesong?
For Levanger skiller kun målforskjellen dem fra direkte nedrykk, og det blir en svært spennende siste serierunde.
Bryne klar for Eliteserien
Foran nesten 5000 tilskuere vartet Bryne opp med både drømmescoring og seier mot Egersund. Axel Kryger stod bak 1-0-målet etter kvarteret spilt, da han banket ballen i krysset. Jørgen Voilås utlignet for bortelaget, men Sjur Jonassen sikret seieren etter timen spilt. Det var nok til å sikre opprykket for Bryne, og de skal nå spille i Eliteserien for første gang på 21 år!
– Det er elleville scener, og jeg hadde ikke trodd dette før sesongen. Det er helt fantastisk, sa målscorer Sjur Jonassen til NRK etter kampen.
Sogndal sikret plassen etter overtidsseier
Sogndal åpnet sesongen ok og lå bra an utpå sommeren. Men etter elleve kamper uten seier – inkludert ni tap – ble OBOS-liga oddsen for å rykke ned til Post Nord-ligaen lavere og lavere. Da de tapte hjemme for bunnlaget Åsane sist, så det ut som det skulle bli en svært vanskelig sesonginnspurt. Men denne helgen skulle de endelig avslutt den håpløse rekken. I bortekampen mot Kongsvinger var det ikke mange høydepunkter i løpet av de første 93 minuttene. Men etter en sterk prestasjon av Erik Flataker i det 94. minutt sikrer spissen 1-0 til bortelaget og en svært etterlengtet seier. Den seieren gav oss en OBOS-ligaen odds på rundt 4,40 – en av de høyeste denne helgen.
Mjøndalen vant når det gjaldt som mest
Mjøndalen har vært i en nedrykksstrid eller to før, og bruntrøyene har en egen evne til å hente frem et ekstra gir når det gjelder som mest. De har sikret ny kontrakt med dårligere utgangspunkt tidligere, og lørdag så vi tegn på at Mjøndalen fortsatt er i live. Laget har lagt på nedrykk i en lang periode og stod med én seier på åtte kamper. Men mot opprykksjagende Stabæk var de overlegne. Alie Conteh sendte Mjøndalen i ledelsen etter bare seks minutter, mens Meinard Olsen doblet like etter pause. Mjøndalen kjørte over Bærum-klubben og sikret seieren drøye ti minutter før slutt ved Mathias Bringaker.
Seieren tok dem opp på 29 poeng – like mange poeng som Levanger på kvalifiseringsplass. Før siste serierunde står det dermed mellom Levanger og Mjøndalen for å unngå direkte nedrykk. Levanger har ti mål bedre målforskjell og har det beste utgangspunktet, men vi kan aldri undervurdere Mjøndalen.
Moss sikret tredjeplassen
Thomas Myhre og Moss har vært et friskt pust i OBOS-ligaen denne sesongen og vartet opp med flott spill. Spesielt på Melløs har mossekråkene vært imponerende, og kun to lag har klart å hente tre poeng der i 2024 – serievinner Vålerenga og bortespesialisten Egersund. Laget var lenge med i kampen om andreplassen på tabellen, men formlaget Bryne ble til sist for sterke. Men etter 3-2 mot Raufoss i helgen har Moss sikret seg tredjeplassen i ligaen og det beste utgangspunktet foran opprykkskvalifiseringen. Det betyr at Moss først spiller i den tredje kampen i kvalifiseringen og potensielt kun er tre kamper unna Eliteserien.
Nedrykkede Sandnes Ulf uten sjanser
Sandnes Ulf hadde bare æren å spille for mot Ranheim i deres siste hjemmekamp i OBOS-ligaen. Men Sandnes-klubben skulle ikke gå ned med flagget til topps. Ranheim dominerte kampen ganske overlegent og ledet 2-0 allerede før kvarteret var spilt ved Gustav Mogensen og Mathias Emilsen. Storscorer John Hou Sæter økte til 3-0 like før pause, mens målshowet fortsatte i andreomgang. Mikael Tørset Johnsen, Sæter og Emilsen sørget for 6-0 til bortelaget halvveis ut i andreomgangen. Et par trøstemål av Artan Memedov og Daniel Braut rettet ikke opp på inntrykket, og Sandnes Ulf avslutter på katastrofalt vis.
Start sikret plassen med sterkt bortepoeng
Etter en krise av en sesong har Start snudd det i de siste kampene og tatt masse poeng. Det var bare et tidsspørsmål før klubben kunne offisielt sikre plassen i OBOS-ligaen, men med et vanskelig program, var det allikevel en liten sjanse for nedrykk. Laget var store underdogs borte mot Vålerenga, men sjokkerte hjemmepublikummet ved å ta ledelsen etter bare fire minutter ved kaptein Eirik Schulze. Vålerenga presset godt på etter dette, men fikk ikke ballen i mål før Brice Ambina utlignet tidlig i andreomgangen. Begge lag skapte sjanser etter dette, men flere mål ble det ikke. Dermed kan Vålerenga feire opprykk, mens Start kan reise hjem til Kristiansand med ny OBOS-ligaen-kontrakt i bagasjen. De avslutter hjemme mot Kongsvinger, der bortelaget er det eneste med noe å kjempe om.
Åsane reddet plassen, mens Lyn er klar for kvalifisering
Heller ikke Åsane har hatt en veldig imponerende sesong og lå lenge svært utsatt til i nedrykksstriden. Men seier borte mot Sogndal sist og en imponerende 3-2-seier mot Lyn i helgen sikret ny kontrakt. Anders Bjørntvedt Olsen sendte Lyn i ledelsen midtveis i førsteomgang, men et hat-trick av Sebastian Haugland snudde opp ned på kampen. Etter at Andreas Hellum reduserte for Lyn 20 minutter før slutt, presset Lyn på for utligning. Men Åsane holdt ut og klatrer dermed til 34 poeng – det er nok til å holde plassen i OBOS-ligaen. Lyn på sin side blir stående på 46 poeng, noe som sikrer dem en plass blant topp 6. De ligger på en fjerdeplass og trenger kun ett poeng i siste serierunde for å holde den plassen. Det betyr kamp mot vinneren av lag 5/lag 6 på tabellen i kvalifiseringen.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
Lørdag 02.11 kl. 16:00 | Aalesund | Levanger | 1,63 | 4,20 | 4,40 | 4-3 |
Lørdag 02.11 kl. 16:00 | Åsane | Lyn | 2,85 | 3,70 | 2,20 | 3-2 |
Lørdag 02.11 kl. 16:00 | Vålerenga | Start | 1,28 | 5,75 | 8,00 | 1-1 |
Lørdag 02.11 kl. 16:00 | Sandnes Ulf | Ranheim | 3,75 | 3,75 | 1,85 | 2-6 |
Lørdag 02.11 kl. 16:00 | Kongsvinger | Sogndal | 1,72 | 3,75 | 4,40 | 0-1 |
Lørdag 02.11 kl. 16:00 | Mjøndalen | Stabæk | 2,95 | 3,80 | 2,10 | 3-0 |
Lørdag 02.11 kl. 16:00 | Bryne | Egersund | 1,77 | 3,85 | 4,00 | 2-1 |
Lørdag 02.11 kl. 16:00 | Moss | Raufoss | 1,72 | 3,70 | 4,40 | 3-2 |
Oppsummering OBOS-ligaen 28. serierunde – OBOS-ligaen odds
28.oktober 2024: Kun to serierunder gjenstår av OBOS-ligaen 2024, og enda er det tøff kamp om både opprykk og nedrykk. Vålerenga har feiret gullmedaljen og opprykket allerede, mens både Bryne og Moss fortsatt kan ta andreplassen. I bunnen er det fortsatt helt åpent om hvem som rykker ned, mens både Aalesund og Start har sikret sin plass i ligaen. Slik var den 28. serierunden for lagene i bunnen og toppen.
Kampen om andreplassen i OBOS-ligaen
Bryne hadde mulighet til sikre direkte opprykk med seier borte mot Lyn, men Jan Halvor Halvorsens menn hadde andre planer. Mathias Johansen sendte Lyn i ledelsen etter bare 12 minutter, en ledelse som holdt seg helt inn. Det på tross av at begge lag skapte flere gode muligheter i løpet av kampen. Dermed blir Bryne stående med 52 poeng, mens Lyn klatret opp på en fjerdeplass med 46 poeng. Nyopprykkede Lyn ser dermed ut til å sikre seg en kvalifiseringsplass etter en solid sesong.
Moss visste at de måtte vinne for å sette press på Bryne i toppen, men laget reiste til Kristiansand for å møte formlaget Start. Også her fikk vi en tidlig scoring, etter at Sivert Sira Hansen headet inn 1-0 til Start etter bare 12 minutter. En sjansefattig og jevn kamp gav oss bare ett mål til – da Ilir Kukleci utlignet like etter pause. Et rettferdig resultat, men to poeng for lite for Moss, som nå har fem poeng å ta igjen på Bryne på to serierunder.
Levanger banket Ulf og fikk luke til nedrykk
I nedrykksstriden var det spesielt kampene Egersund – Mjøndalen, Sogndal – Åsane og Levanger – Sandnes Ulf som var interessante. Egersund gjorde jobben mot nedrykkstruede Mjøndalen og ligger fortsatt blant topp 5, mens Mjøndalen blir liggende på direkte nedrykk med 26 poeng. Levanger fikk en boost etter at de jumboplasserte Sandnes Ulf 4-0. Det gjør at de har tre poeng ned til Mjøndalen på nedrykk, men at de fortsatt blir liggende på en kvalifiseringsplass. På plassene over kvalifisering finner vå både Åsane og Sogndal med 31 poeng. Det har de etter at Åsane reiste til Sogndal og tok en imponerende 2-0-seier.
Det betyr at ingen av de to klubbene er sikre foran sesongens siste to kamper.
Disse kampene avgjør nedrykksstriden i 2024
Slik spilles de siste kampene for de utsatte lagene i nedrykksstriden i OBOS-ligaen.
Mjøndalen: Stabæk (H), Raufoss (B)
Levanger: Aalesund (B), Åsane (H)
Åsane: Lyn (H), Levanger (B)
Sogndal: Kongsvinger (B), Vålerenga (H)
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
Fredag 25.10. kl. 19:00 | Stabæk | Vålerenga | 2,90 | 3,90 | 2,25 | 1-2 |
Lørdag 26.10. kl. 14:00 | Egersund | Mjøndalen | 1,75 | 4,10 | 3,85 | 3-1 |
Lørdag 26.10. kl. 16:00 | Levanger | Sandnes Ulf | 1,45 | 4,65 | 5,75 | 4-0 |
Lørdag 26.10. kl. 16:00 | Raufoss | Kongsvinger | 2,80 | 3,45 | 2,35 | 1-1 |
Lørdag 26.10. kl. 16:00 | Lyn | Bryne | 2,30 | 3,65 | 2,75 | 1-0 |
Lørdag 26.10. kl. 16:00 | Start | Moss | 2,65 | 3,55 | 2,40 | 1-1 |
Lørdag 26.10. kl. 16:00 | Sogndal | Åsane | 2,15 | 3,55 | 3,00 | 0-2 |
Lørdag 26.10. kl. 16:00 | Ranheim | Aalesund | 2,45 | 3,45 | 2,65 | 0-1 |
Oppsummering OBOS-ligaen 27. serierunde – OBOS-ligaen odds
På Consto Arena ble det spilt en viktig kamp i bunnstriden mellom Mjøndalen og Sogndal. Mjøndalen lå på direkte nedrykk, mens Sogndal var i ferd med å rote seg inn i nedrykksstriden med åtte strake seire. Men ingen av lagene klarte å dra i land tre poeng, selv om begge lag skapte nok til å score mål. Dermed bryter Sogndal den vonde trenden, mens Mjøndalen nå virkelig må samle poeng for å unngå nedrykk.
I Sandnes hadde hjemmelaget Sandnes Ulf en siste sjanse til å holde et ørlite håp om ny kontrakt i live ved å slå Lyn. Men på tross av flere gode sjanser og et skudd i tverrligger, klarte ikke Ulf å score. Det gjorde derimot Lyn, som satte inn kampens eneste mål ved Mathias Johansen syv minutter før slutt. Dermed rykker Sandnes Ulf ned fra OBOS-ligaen, mens Lyn ligger på en sterk fjerdeplass og tar et steg nærmere opprykkskvalifisering.
På Intility Arena kunne Vålerenga sikre 1.-plassen i OBOS-ligaen med tre poeng hjemme mot Egersund. Og det skulle bli nok en dominerende prestasjon fra Vålerenga. Muamer Brajanac satte inn førsteomgangs eneste mål, mens det virkelig løsnet etter at Henrik Bjørdal doblet ledelsen. Egersund gav litt opp og lot Vålerenga gjøre som de ville. De takket og bukket ved å sette inn mål nummer tre og fire ved Jones El-Abdellaoui og Mees Rijsk. Dermed vinner Vålerenga ligaen og innfrir favorittstempelet de hadde på OBOS-ligaen tipping før sesongen.
Ekstra lang reisevei for tre poeng
Ranheim reiste ut i høstværet for å møte Åsane på Åsane Arena. Men grunnet kansellering av fly, måtte de ta en omvei og fikk først sparket i gang kampen 75 minutter etter opprinnelig kampstart. Det så derimot ikke ut som den lange reisen hadde påvirket laget i negativ forstand. For Ranheim var det beste laget i åpningen og tok ledelsen etter 18 minutter ved Mathias Emilsen. Og da Lucas Kolstad satte inn returen fra straffesparket til Erik Tønne på mesterlig vis, var kampen avgjort. Erling Myklebust reduserte for Åsane like før slutt, men de tre poengene blir med Ranheim til Trøndelag. Nå er det kun to poeng ned til nedrykkskvalifisering for Åsane.
Bryne kunne ta et nytt steg mot Eliteserien med seier hjemme mot formlaget Raufoss. Bortelaget kom med åtte kamper uten tap og en potensiell kvalifiseringsplass på spill, og det skulle bli et jevnt oppgjør. Etter bare fem minutter satte Sjur Jonassen inn 1-0 til Bryne, noe som førte til en relativt kjedelig kamp. Ingen av lagene skapte noe særlig store sjanser etter dette, og kampen ebber ut i 1-0. Dermed har seks poeng ned til Moss med tre kamper igjen. Det betyr at de potensielt kan sikre opprykket i neste serierunde. Bryne til Eliteserien – det var det nok ikke så mange som hadde tippet på OBOS-ligaen betting før sesongen.
Unggutta levert for Stabæk og målfest på Melløs
Kampen mellom Kongsvinger og Stabæk var relativt jevnspilt i sjanser, men bortelaget var veldig effektive. Den 17 år gamle Stabæk-spilleren Oskar Spiten-Nysæter satte inn to mål, mens Rasmus Eggen Vinge satte det tredje i 3-1-seieren. Det gjør at Stabæk klatrer forbi Kongsvinger og inn blant topp seks igjen med kun tre kamper igjen å spille.
I Aalesund møttes de to bunnlagene Aafk og Start, der sistnevnte virkelig hadde funnet formen før oppgjøret. Med fem seire på seks kamper var de formlaget i OBOS-ligaen, men Kjetil Rekdal og Aalesund satte en effektiv stopper for den rekken. For etter bare syv minutter stod det 2-0 til hjemmelaget, og kampen var i bunn og grunn avgjort. Kaptein Mads Nielsen fjernet all tvil ved å sette inn 3-0 ti minutter før slutt, mens Start fikk et trøstemål på overtid ved den innleide spissen Eythor Bjørgolfsson. Aafk er da et steg nærmere sikker plass i OBOS-ligaen med sine 31 poeng, mens også Start (33 poeng) ser ut til å klare seg).
Opprykksjagende Moss tok imot nedrykkstruede Levanger på Melløs mandag kveld, og det var rett og slett klasseforskjell på lagene. Moss kjørte over Levanger og tok en tidlig ledelse ved Sebastian Pedersen. Samme mann var uheldig bare minutter senere og satte inn et selvmål. Moss gikk allikevel til pause med en ledelse, etter at Bo Hegland satte inn 2-1. I andreomgang økte Pedersen til 3-1, før Thomas Jakobsen og Benafra satte 4-1 og 5-1. Benafra stod også bak to målgivende i kampen og var en av kampens store spillere.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
21.10. kl. 19:00 | Mjøndalen | Sogndal | 2,30 | 3,55 | 2,75 | 0-0 |
21.10. kl. 19:00 | Sandnes Ulf | Lyn | 4,65 | 4,25 | 1,60 | 0-1 |
21.10. kl. 19:00 | Vålerenga | Egersund | 1,28 | 5,85 | 8,35 | 4-0 |
21.10. kl. 19:00 | Åsane | Ranheim | 2,55 | 3,65 | 2,45 | 1-2 |
21.10. kl. 19:00 | Bryne | Raufoss | 1,57 | 3,90 | 5,35 | 1-0 |
21.10. kl. 19:00 | Kongsvinger | Stabæk | 2,10 | 3,90 | 2,90 | 1-3 |
21.10. kl. 19:00 | Aalesund | Start | 1,93 | 3,85 | 3,35 | 3-1 |
21.10. kl. 19:00 | Moss | Levanger | 1,77 | 3,75 | 4,10 | 5-1 |
Oppsummering OBOS-ligaen 26. serierunde – OBOS-ligaen odds
I den utsatte kampen mellom Lyn og Egersund, var det bortelaget som kom best i gang. Justin Salmon sendte Egersund opp i 1-0 etter bare fire minutter. Men Lyn utnyttet en forsvarsfeil utlignet like etter pause, mens de kriget inn 2-1 etter en drøy time. Seieren gjorde at Lyn klatret opp på en topp 6-plassering med kun 2 poeng opp til Egersund.
Stabæk avsluttet en horribel periode med å vinne 2-0 over like ute av form Sogndal forrige runde. Den seieren gjorde godt, for mot Levanger onsdag kunne laget sikre seg en ny viktig trepoenger. Men den kom ikke lettkjøpt. Bassekou Diabaté sendte Stabæk i ledelsen etter 17 minutter – en ledelse som holdt seg helt til det 90. minutt. Da dukket Arne Gunnes opp og utlignet for Levanger. Men to minutter på overtid finner Olav Veum Aleksa Matic, som setter inn vinnermålet til ellevill jubel fra bortelagets tilreisende supportere. Stabæk er da bare målforskjellen unna Lyn på en kvalifiseringsplass.
På Raufoss var det siste sjanse for Sandnes Ulf å redde spenningen i sesonginnspurten. Men på tross av en ok kamp og poengdeling, var det ikke nok for Ulf. Nå er de 9 poeng bak sikker plass med bare 4 kamper igjen å spille. Det skal veldig mye til for at Sandnes Ulf ikke spiller i Post Nord-ligaen neste sesong.
Opprykk på Vålerenga, mens Mjøndalen fortsatt sliter
På Intility Arena var det også spenning, da Vålerenga kunne sikre direkte opprykk med seier over nedrykkstruede Mjøndalen. Og selvsagt kunne Enga feire sitt etterlengtede opprykk. Laget har dominert store deler av sesongen og ledet 3-0 allerede i førsteomgangen. Ole Amund Sveen reduserte to ganger for Mjøndalen, men da kaptein Christian Borchgrevink satte inn 4-2 kvarteret før slutt, var det kjørt. Nå kan Enga feire opprykk, mens Mjøndalen fortsatt ligger utsatt til på en direkte nedrykksplass. Det er riktignok bare målforskjellen som skiller dem fra en kvalifiseringsplass, mens det er ett poeng opp til Levanger på sikker plass. Så her er ingenting avgjort.
Sogndal fortsetter i fritt fall
Høstens virkelige overraskelse har vært den totale formkrasjen til Sogndal. Syv strake tap førte til at Tore Andre Flo tok hatten sin og gikk. Men det skulle dessverre ikke hjelpe hjemme mot nedrykkstruede Aalesund, som reiste til Fosshaugane og tok en fortjent seier. Det var Sogndals åttende strake tap, mens Aalesund klatrer til 28 poeng og et steg nærmere sikker plass.
I Kristiansand møttes to formlag i hver sin ende av tabellen. Start fire seire og en uavgjort på fem kamper og var på vei bort fra bunnen av tabellen, mens opprykksjagende Bryne stod med 12 kamper uten tap. Det ble en tøff kamp med spenning helt til siste slutt. Men Start var hakket bedre og kjempet til seg tre poeng, på tross av et Bryne-press de siste 30 minuttene.
Ranheim stod med fem kamper uten tap, men hadde lite å spille for mot Lyn denne helgen. De ligger i et lite vakuum mellom opprykkskvalifisering og nedrykk, og noe utrolig må skje om de skal hente seg på i opprykkskampen. Mot Lyn var hjemmelaget et hakk bedre og skapte flere gode sjanser. Men effektiviteten var ikke på topp, og dermed endte det 1-1 mot Lyn. Det gjør at Lyn fortsatt henger med i topp 6, mens Ranheim kun i teorien kan være med i kampen om topp 6.
Kongsvinger tilbake i kampen om opprykk
Kongsvinger mistet kontakten med topplagene etter en svært svak periode tidligere i sesongen. Men etter noen ok resultater den seneste tiden, har de fått kontakt igjen med topp 6. Etter 1-0 borte mot Egersund denne helgen ligger de bare ett poeng bak fjerdeplassen i en svært jevn duell om topp 6. Det var innbytter og storscorer Adem Güven som satte kampes eneste mål mellom Egersund og Kongsvinger, på tross av at Egersund hadde flere store muligheter til å vinne kampen.
I OBOS-ligarundens siste kamp var det topplaget Moss og nedrykkstruede Åsane som kjempet om poengene. Men det ble en relativt sjansefattig kamp, og lagene delte poengene rettferdig. Det betyr at Moss ligger seks poeng bak Bryne på direkte opprykk, mens Åsane kun ligger tre poeng foran Mjøndalen på direkte nedrykk.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
02.10. kl. 19:00 (utsatt fra runde 23) | Lyn | Egersund | 1,68 | 4,00 | 4,20 | 2-1 |
02.10. kl. 19:00 | Vålerenga | Mjøndalen | 1,22 | 6,33 | 9,50 | 4-2 |
02.10. kl. 19:00 | Levanger | Stabæk | 2,45 | 3,66 | 2,50 | 1-2 |
02.10. kl. 19:00 | Raufoss | Sandnes Ulf | 1,48 | 4,50 | 5,50 | 1-1 |
05.10. kl. 17:00 | Sogndal | Aalesund | 2,54 | 3,40 | 2,54 | 0-1 |
05.10. kl. 17:00 | Start | Bryne | 2,85 | 3,40 | 2,30 | 2-1 |
06.10. kl. 14:30 | Ranheim | Lyn | 2,42 | 3,60 | 2,50 | 1-1 |
06.10. kl. 14:30 | Egersund | Kongsvinger | 2,33 | 3,50 | 2,66 | 0-1 |
06.10. kl. 14:30 | Moss | Åsane | 1,53 | 4,20 | 5,00 | 1-1 |
Oppsummering OBOS-ligaen 25. serierunde – OBOS-ligaen odds
Det skilte bare seks poeng mellom Ranheim og Levanger før helgens oppgjør, men allikevel var det to ulike utgangspunkt. Ranheim kunne kople seg på kampen om topp 6 med seier, mens Levanger må se bakover på tabellen med bare ett poeng ned til Aalesund på nedrykkskvalifisering. Men ingen av lagene klarte å få det resultatet de ønsket, da de to spilte 1-1 denne helgen. Dermed må Levanger fortsatt kjempe med nebb og klør for å unngå nedrykk, mens oddsen for opprykk for Ranheim minsker drastisk.
Formlaget Start har plukket jevnt med poeng i OBOS-ligaen, mens Sandnes Ulf nærmest er fortapte i bunnen av tabellen. Start var derfor for en gangs skyld favoritter på bortebane med en OBOS-ligaen odds på 1,90 mot bunnrivalene. Og det skulle vise seg at Start som forventet var de beste laget. Wilhelm Vorsager og Mustapha Isah sørget for 2-0 til pause i Sandnes, mens Isah avgjorde kampen med sin 3-0-scoring. Like før slutt fastsatte Kristoffer Hoven sluttresultatet til 4-0 og en total utklassing på Øster Hus Arena. Dermed rykker Start ett hakk nærmere sikker plass i divisjonen.
I Bærum møttes to lag helt ute av form. Lagene stod henholdsvis med 1 og 0 poeng på de 5 siste kampene i OBOS-ligaen, og kun 3 poeng var godt nok til å kunne holde seg i kampen om topp 6. Men den gedigne nedturen for Sogndal bare fortsatte Laget var aldri i nærheten av poeng og tapte fullt fortjent 0-2 for Stabæk på Nadderud – det takket være to mål av Aleksa Matic. Etter syv strake tap er det bare fem poeng ned til direkte nedrykk for Sogndal. Kan de klare å snu det i tide?
Åsane blir i nedrykksstriden, mens Egersund fortsetter sin imponerende sesong
Både Åsane og Egersund var forventet å slite denne sesongen, men det nyopprykkede laget fra Jæren har virkelig overrasket kritikerne. Selv om de har mistet nøkkelspillere gjennom sesongen, har de klart å hente inn erstattere og fulgt opp den gode formen. Med lørdagens 2-1-seier borte mot Åsane, ligger laget fortsatt på en svært overraskende fjerdeplass. Det gir dem foreløpig en kvalifiseringsplass for Eliteserien. Åsane på sin side ligger nå på en 12.-plass med 27 poeng og trenger trolig 2-3 seire på de siste fem kampene for å overleve.
Vålerenga har vært suverene denne sesongen etter en litt kronglete start, og laget kan snart feire opprykk. Men i helgen måtte de se at Kongsvinger fikk med seg ett overraskende poeng mot serielederen, etter at hjemmelaget skapte mange utfordringer for Oslo-klubben. Men to mål av spissen Muamer Brajanac sørget for ett poeng og enda et steg nærmere opprykket.
Kjetil Rekdal og Aalesund måtte tåle et 4-1-tap for serieleder Vålerenga forrige runde og kunne ta et kvantesteg mot ny kontrakt med seier over Mjøndalen. Tre poeng ville gi dem hele seks poengs luke ned til direkte nedrykk. Laget var også store favoritter mot et Mjøndalen-lag ute av form. Men de brunkledde fra Mjøndalen har vært i slike situasjoner før og vet hva som må til. Ingen av lagene klarte å putte ballen i mål i løpet av 90 minutter, men tre minutter på overtid utnyttet Alie Conteh en feil i forsvaret og satte inn 0-1 på Color Line Stadion. Dermed er det nytt håp for Mjøndalen, mens Aalesund nå må dra i land flere poeng for å sikre kontrakten.
Bryne seiler mot opprykk
Rundens store kamp var opprykkskampen mellom Bryne og Moss på Bryne stadion. Hjemmelaget er i knallform og kunne nærmest avgjøre kampen om direkte opprykk med seier over rivalene Moss, mens bortelaget måtte ta tre poeng for å bli med i kampen. Det var også Moss som var det førende laget i førsteomgangen, men de måtte gå til pause med 0-2 i sekken etter scoringer av Sjur Jonassen og Alfred Scriven. Da Jonassen satte sitt andre for dagen i andreomgangen var det over, og OBOS-ligaen oddsen for Bryne-opprykk sank betraktelig. Nå ligger de hele 7 poeng foran Moss på tredjeplass med bare 5 gjenstående kamper.
OBOS-ligarunden ble avsluttet søndag med kampen mellom Lyn og Raufoss, der hjemmelaget Lyn var store favoritter, på tross av Raufoss sin gode form. Og også her fikk vi en overraskende OBOS-ligaen odds. For Raufoss og Sander Nordbø tok ledelsen til pause og økte like etter sidebytte. Det var nok til å dra i land en 2-1-seier og tre nye poeng – deres sjette seier på syv kamper. Det gav en OBOS-ligaen odds på hele 5,33 hos vår anbefalte bettingside Malina Casino. Seieren tar Raufoss opp på 39 poeng og en 5.-plass på tabellen. Det gir opprykkskvalifisering hvis de klarer å holde plasseringen ut sesongen.
Nederst ligger Sandnes Ulf fortapt med 16 poeng, mens både Mjøndalen og Aalesund står med 25 poeng og innehar henholdsvis en direkte nedrykksplass og kvalifiseringsplass.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
28.09. kl. 16:00 | Ranheim | Levanger | 1,95 | 3,66 | 3,40 | 1-1 |
28.09. kl. 16:00 | Sandnes Ulf | Start | 3,25 | 4,00 | 1,90 | 0-4 |
28.09. kl. 16:00 | Stabæk | Sogndal | 1,93 | 3,80 | 3,33 | 2-0 |
28.09. kl. 16:00 | Åsane | Egersund | 2,66 | 3,75 | 2,28 | 1-2 |
28.09. kl. 16:00 | Kongsvinger | Vålerenga | 3,80 | 4,00 | 1,76 | 2-2 |
28.09. kl. 16:00 | Aalesund | Mjøndalen | 1,61 | 4,00 | 4,75 | 0-1 |
28.09. kl. 16:00 | Bryne | Moss | 2,00 | 3,50 | 3,40 | 3-0 |
29.09. kl. 16:00 | Lyn | Raufoss | 1,50 | 4,25 | 5,33 | 1-2 |
Oppsummering OBOS-ligaen 24. serierunde – OBOS-ligaen odds
Kampen mellom Vålerenga og Aalesund var en kamp mellom topp og bunn i OBOS-ligaen. Vålerenga ligger ensomt på topp, mens Aalesund nylig har klatret bort fra direkte nedrykk. Men på Intility Arena ble det overraskende jevnt. Begge lag skapte sjanser, men det var hjemmelaget som var mest effektive. Henrik Bjørdal og Mees Rijks sørget for 2-0 etter et drøyt kvarter, mens David Jóhannsson reduserte for Aalesund etter en time. Kampen bølget litt frem og tilbake, men formlaget Vålerenga har nok flere matchvinnere i stallen. Mees Rijks satte sitt andre kvarteret før slutt, mens Petter Strand drepte all spenning med sin scoring på langskudd på overtid. Dermed må Aalesund fortsatt kjempe om å unngå nedrykk, mens Vålerenga nå bare på papiret kan unngå opprykk.
Et Egersund-lag litt ute av form tok imot et Stabæk-lag helt ute av form. Stabæk stod nemlig med 1 poeng på de fire siste kampene, og det skulle også bli vanskelig mot nyopprykkede Egersund. De har hatt en liten utskiftning i troppen i sommer, der to av de beste målscorerne forlot klubben. Inn kom tidligere Start-spiller Jack Lahne og Kongsvinger-spiller Joacim Holtan på lån. Og det var nettopp disse to som sørget for 2-0 til Egersund i onsdagens kamp. Stabæk presset på for å komme tilbake i kampen, men William Wendts mål var ikke nok til å sikre poeng. Dermed står Stabæk med 1 poeng på 5 kamper.
Opprykksjagende lag med seire
Et annet nyopprykket lag som kjemper om opprykk er Oslo-klubben Lyn. Jan Halvor Halvorsen har virkelig fått mye ut av laget denne sesongen og en OBOS-ligaen odds på topp 6 for Lyn blir bare lavere og lavere. Borte mot Levanger tok laget ledelsen etter bare minuttet og doblet ledelsen før halve første omgang var unnagjort. Herman Stakset sørget for litt spenning med sin redusering, men da Andreas Hellum satte inn 3-1 på overtid, kunne Lyn inkassere nok en 3-poenger. Lyn ligger nå på en femteplass med 36 poeng, like bak nyopprykkede Egersund.
Kongsvinger har rotet det litt til for seg selv i det siste, men med seier over nedrykkstruede Mjøndalen kunne laget igjen henge seg på i kampen om topp 6. Mjøndalen på sin side falt ned til direkte nedrykksplass etter 0-5 mot Åsane forrige runde og hadde kniven på strupen. Og det skulle bli en intens duell. Oscar Kapskarmo sendte KIL i ledelsen like etter pause, men Mathias Bringaker utlignet like etter og sørget for ny spenning i kampen. Begge lag hadde sine sjanser, men til slutt var det en fantastisk scoring av Joel Nilsson som sikret Kongsvinger de tre poengene. De ligger da på en syvendeplass med like mange poeng som Raufoss og Lyn foran dem på tabellen. Mjøndalen ligger på direkte nedrykk – tre poeng bak Aalesund på kvalikk.
Formlaget Raufoss stod med fem strake seire før kampen mot Ranheim på hjemmebane. Og det var også Raufoss som tok ledelsen ved Adrian Hansen etter timen spilt. Men kampen vippet frem og tilbake, og det var ikke ufortjent at Ranheim utliknet ved storscorer John Hou Sæter. Kampen ender 1-1 og Raufoss holder plassen i topp 6.
Perfekt runde for Start
Start har hatt en svært skuffende sesong så langt og har rotet seg ned i nedrykksstriden. Men etter en liten oppløftende periode har fansen igjen begynt å tro på sikker plass i OBOS-ligaen. Onsdagens kamp mot Åsane, som vant 5-0 i sin forrige kamp, skulle bli nok en opptur for de gule og svarte. Etter en målløs førsteomgang satte Eirik Schulze inn 1-0 til Start på mesterlig vis. Like etterpå banket Mathias Grundetjern inn en kanonkule av et mål og doblet ledelsen for vertene. Tidligere Start-spiller Steffen Lie Skålevik reduserte til 2-1 på straffespark, men da innbytter Kristoffer Hoven pirket inn 3-1 til Start kunne hjemmefansen slippe jubelen løs. Ikke nok med at Start tok tre viktige poeng, men samtlige lag involvert i nedrykksstriden gikk på et tap. Det skjøt Start opp på en 12. plass – 5 poeng foran Mjøndalen på direkte nedrykk.
Moss fortsetter sin jakt på direkte opprykk etter en knusende overlegen seier over Sandnes Ulf. Jumboplasserte Ulf tok ledelsen etter bare ett minutt, men måtte se seks baller i nettet andre veien utover i kampen. Med 6-1-seier ligger Moss nå godt plassert på en tredjeplass med fire poeng opp til direkte opprykk.
Seks strake tap for Sogndal
Sogndal hadde en flott vårsesong og lå an til å kjempe opp opprykk eller kvalifisering. Men en formdupp uten sidestykke har virkelig sendt dem nedover på tabellen. Etter onsdagens 2-3-tap hjemme mot opprykksjagende Bryne, har laget tapt hele seks kamper på rad. Med 30 poeng er de fortsatt ikke helt sikret plassen i OBOS-ligaen, og de må trolig ta et par poeng på de siste kampene. Kan de snu i neste kamp mot Stabæk?
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
Tirsdag 24. september kl. 19:00 | Vålerenga | Aalesund | 1,30 | 5,50 | 7,50 | 4-1 |
Onsdag 25. september kl. 16:00 | Egersund | Stabæk | 2,16 | 4,00 | 2,71 | 2-1 |
Onsdag 25. september kl. 19:00 | Levanger | Lyn | 2,60 | 3,60 | 2,40 | 1-3 |
Onsdag 25. september kl. 19:00 | Mjøndalen | Kongsvinger | 3,20 | 3,75 | 2,00 | 1-2 |
Onsdag 25. september kl. 19:00 | Raufoss | Ranheim | 2,90 | 3,50 | 2,22 | 1-1 |
Onsdag 25. september kl. 19:00 | Start | Åsane | 1,88 | 3,80 | 3,50 | 3-1 |
Onsdag 25. september kl. 19:00 | Moss | Sandnes Ulf | 1,41 | 5,00 | 5,75 | 6-1 |
Onsdag 25. september kl. 19:00 | Sogndal | Bryne | 3,00 | 3,33 | 2,25 | 2-3 |
Oppsummering OBOS-ligaen 23. serierunde – OBOS-ligaen odds
Kjetil Rekdal og Aalesund klatret bort fra nedrykksplass forrige runde og hadde ingen planer om å falle ned i sumpen igjen mot Kongsvinger. Hjemmelaget fra de dype skoger var favoritt foran kampen, men det skulle fort vise seg at de oransje fra Aalesund skulle gå seirende ut av kampen. Kampen var avgjort til pause, der Aafk ledet hele 4-0. Lagets nye spiss, Paul Ngongo, satte inn 5-0 etter pause med hans andre scoring for dagen, mens innleide Marcus Rafferty også fikk med seg to mål. Til slutt vinner Aalesund 5-1 til en overraskende OBOS-ligaen odds på hele 3,90 og tar et godt steg mot ny kontrakt.
I Ranheim hadde Moss muligheten til å knappe inn på forspranget Bryne har på direkte opprykksplass, men hjemmelaget skulle gi Moss en god utfordring. Allerede etter åtte minutter satte Ranheims toppscorer John Hou Sæter inn 1-0 til hjemmelaget. Kampen ble preget av et mangfold av sjanser til begge lag, der vi blant annet fikk flere skudd i treverket. Men på tross av et massivt press mot slutten, klarte ikke Moss å få med seg poeng fra Ranheim, og de må se Bryne øke forspranget med enda et poeng.
Både Åsane og Mjøndalen hadde minst ett bein plantet i nedrykksstriden før deres kamp på Vestlandet lørdag ettermiddag, men det skulle bli alt annet enn jevnspilt. Åsane kom fra et 0-5-tap for Vålerenga forrige runde, men reiste seg mesterlig i bunnkampen. Mjøndalen ble kjempet ut av kampen og ble liggende under 2-0 til pause. I andreomgang fortsatte Åsane presset og var også effektive. Ole Kallevåg og 2x Steffen Lie Skålevik sørget for 5-0-seier til hjemmelaget og et godt steg mot ny kontrakt. Mjøndalen på sin side tapte fortjent og faller til direkte nedrykksplass.
Sjelden Sandnes Ulf-seier og tre viktige poeng til Start
Sandnes Ulf lå foran helgens serierunde med kun 13 poeng på 22 kamper og en luke på hele 9 poeng opp til sikker plass. Det var altså ganske lav OBOS-ligaen odds på at Sandnes Ulf blir det første laget som rykker ned fra ligaen denne sesongen, men etter fem strake tap skulle det endelig sitte for Ulf. Motstander Sogndal var i horribel form og fortsatte tapsrekken her etter at Tommy Høiland sikret tre poeng for Ulf med sin scoring i førsteomgangen. Dermed øyner Sandnes Ulf et lite håp, mens Sogndals opprykkssjanser fikk seg nok en knekk.
I Bærum skulle Stabæk og Bob Bradley å snu den dårlige formkurven med seier over nedrykkstruede Start. OG det skulle bli en virkelig triller av en kamp mellom de to populære lagene. Stabæk og Bassekou Diabaté tok en tidlig ledelse, mens Starts toppscorer Eirik Schulze sørget for utligningen etter en drøy halvtime.
Like før pause får Start god hjelp av Stabæk-forsvaret, da keeper Sondre Rossback rotet det til og Jon Haukvik Øya ikke hadde annen mulighet enn å banke ballen i stanga og inn i eget mål. Dermed ledet Start til pause.
Men kun ti minutter ut i andreomgangen dukket Diabaté opp igjen og utlignet, før Start og Mustapha Isah vartet opp med et kunstmål. Mathias Grundetjern fant den tekniske Isah med en fin tversoverpasning, og på mesterlig vis sparket Start-spilleren inn 3-2 med hælen – en skikkelig lekkerbisken av en scoring. Stabæk hadde muligheten til å utligne, men keeper Jacob Pryts rettet straffesparket til Diabaté og sikret tre poeng til bortelaget, som da klatrer bort fra direkte nedrykk.
Toppoppgjør på Bryne
På Bryne fikk vi oppleve et toppoppgjør mellom to lag som trolig begge spiller Eliteserie-fotball neste sesong. Hjemmelaget Bryne kunne med seier henge seg på Vålerenga om kampen om førsteplassen, mens Vålerenga med 9 strake seire var favoritter i oppgjøret. Kampen bølget frem og tilbake, og begge lag kunne nok sikret seg tre poeng uten at det hadde vært veldig ufortjent. Men scoringene til Jones El-Abdellaoui og Brynes hjemvendte sønn Sanel Bojadzic gjør at lagene deler poengene i toppkampen. Også det gav en forholdsvis høy OBOS-ligaen odds med rundt 3,70 i odds hos våre anbefalte bettingsider.
Raufoss kom til Levanger i superform og jaktet en topp 6-plassering, mens hjemmelaget har rotet seg ned i nedrykksstriden etter flere svake kamper. Men Levanger var allikevel satt som favoritter hos våre anbefalte bettingsider, og du fikk en OBOS-ligaen odds på rundt 1,85 for hjemmeseier. Kampen ble tøff og jevnspilt, og til slutt fra det et praktskudd fra Adrian Hansen som sikret tre poeng for Raufoss, som nå ligger på opprykkskvalifisering!
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
21.09. kl. 15:00 | Kongsvinger | Aalesund | 1,77 | 3,90 | 3,90 | 1-5 |
21.09. kl. 16:00 | Ranheim | Moss | 2,15 | 3,60 | 2,95 | 1-0 |
21.09. kl. 16:00 | Åsane | Mjøndalen | 2,15 | 3,65 | 3,00 | 5-0 |
21.09. kl. 16:00 | Sandnes Ulf | Sogndal | 3,50 | 3,75 | 1,90 | 1-0 |
21.09. kl. 16:00 | Stabæk | Start | 1,65 | 4,35 | 4,10 | 2-3 |
21.09. kl. 16:00 | Bryne | Vålerenga | 3,55 | 3,70 | 1,90 | 1-1 |
21.09. kl. 16:00 | Levanger | Raufoss | 1,85 | 3,75 | 3,75 | 0-1 |
Oppsummering OBOS-ligaen 22. serierunde – OBOS-ligaen odds
17. september 2024: Det ble flere interessante resultater i OBOS-ligaen for vi som liker OBOS-ligaen odds og tipping på OBOS-ligaen. Kun to favorittseire ble prikket inn i helgen, og for de som virkelig følger med på den norske ligaen, kan det ha vært en innbringende helg. Slik gikk OBOS-ligaens 22. serierunde.
Lyn fortsetter jakten på sensasjonell kvalikk-plass
Nyopprykkede Lyn har levert en flott sesong etter opprykket fra Post Nord-ligaen, men en liten formsvikt har gjort at kampen om topp 6 fikk seg en liten knekk. Laget var avhengige av å vinne borte mot sterke Sogndal for å sikre seg en plass blant de seks beste i OBOS-ligaen denne runden, og et sent mål av Andreas Hellum var nok til å sikre dem tre poeng på Fosshaugane Campus og en femteplass. For Sogndal sin del var dette det fjerde strake tapet, og med kun ett poeng på de siste fem kampene, begynner det å haste for en kvalikk-plass.
Et annet lag som har imponert etter opprykket er Egersund. Laget har kjempet i toppen gjennom store deler av sesongen, og lenge hadde de også mulighet for direkte opprykk. I helgen ble det riktignok et litt skuffende hjemmetap mot bunnlaget Ranheim, som med en seier til odds 2,90 tok et godt steg bort fra nedrykksstriden.
AAfk opp fra nedrykksposisjon, mens alarmbjellene ringer for fullt i Kristiansand
Aalesund tok turen ned på nedrykksplass forrige helg etter uavgjort borte mot Lyn, men i den viktige bunnkampen mot Sandnes Ulf leverte Kjetil Rekdals menn. Etter en målløs førsteomgang, var det Aalesund som tok initiativet tidlig i andreomgangen. Sander Kilen sørget for 1-0 på straffespark, mens Vinko Medjimorec avgjorde kampen med sin 2-0-scoring etter en snau time. Dermed lever håpet om ny kontrakt for Aalesund, mens Sandnes Ulf nå bare har en teoretisk sjanse til å klare seg i OBOS-ligaen.
Sjansene for at Start overlever i divisjonen begynner også å bli mindre, etter at de ikke maktet å slå et Levanger-lag ute av form på Sparebanken Sør Arena. Start var det beste laget og tok også ledelsen ved innbytter Sander Sjøkvist. Start hadde flere gode muligheter, men var for unøyaktige foran mål. Mot slutten kom bortelaget mer med i kampen og utlignet åtte minutter før slutt. Og like før slutt holdt det virkelig på å gå galt for Start, men kampen ender med poengdeling. Det er to poeng for lite for nedrykkstruede Start, som har et vanskelig kampprogram igjen i OBOS-ligaen.
I de dype skoger gjestet Moss Kongsvinger til et oppgjør der begge lag trengte tre poeng – Moss for å jage direkte opprykk, mens Kongsvinger jager opprykkskvalifisering. Lagene hadde sine perioder og kunne scoret flere mål, men det ender til slutt målløst og med poengdeling. Det er trolig ingen av lagene fornøyde med.
Raufoss-sjokk og ny Enga-dominans
I Mjøndalen skulle Bryne øke avstanden til rivalene i kampen om direkte opprykk, men et hardtkjempende Mjøndalen-lag hadde ikke tenkt å gi fra seg poeng her. Det var også Mjøndalen som tok ledelsen, men tidligere Mjøndalen-spiller, Alfred Scriven, sørget for poengdeling. Det var noe ingen var fornøyd med, men ut ifra kampbildet var det nok et ganske rettferdig resultat.
Stabæk har variert mye denne sesongen og kom fra et 0-3-tap på Bryne før hjemmemøtet med Raufoss. Selv om bortelaget var i god form med tre strake seire, var det allikevel ventet at Stabæk skulle ta tre poeng og befeste posisjonen blant topp 6. Men Raufoss var rett og slett overlegne i kampen og vant fortjent 2-1 etter scoringer av Ryan Nelson og Erlend Hustad. Dermed er Raufoss bare ett poeng unna Stabæk på kvalifiseringsplass.
Den kanskje minst interessante kampen denne helgen ble spilt i Oslo. Vålerenga kjører over all motstand i OBOS-ligaen og vinner som de vil helg etter helg. Med 5-0 over Åsane tok de sin niende strake seier og økte avstanden til Bryne på toppen av tabellen. Vi kan vel med sikkerhet si at Vålerenga rykker opp til Eliteserien 2025.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
15.09.2024 kl. 17:00 | Sogndal | Lyn | 2,33 | 3,60 | 2,66 | 0-1 |
16.09.2024 kl. 16:30 | Egersund | Ranheim | 2,08 | 3,75 | 2,90 | 0-2 |
16.09.2024 kl. 19:00 | Aalesund | Sandnes Ulf | 1.44 | 4.75 | 5.33 | 2-0 |
16.09.2024 kl. 19:00 | IK Start | Levanger | 2.20 | 3.75 | 2.71 | 1-1 |
16.09.2024 kl. 19:00 | Kongsvinger | Moss | 1.85 | 3.66 | 3.60 | 0-0 |
16.09.2024 kl. 19:00 | Mjøndalen | Bryne | 3,20 | 3,60 | 2,00 | 1-1 |
16.09.2024 kl. 19:00 | Stabæk | Raufoss | 1,58 | 4,25 | 4,50 | 1-2 |
16.09.2024 kl. 19:00 | Vålerenga | Åsane | 1,22 | 6,00 | 9,50 | 5-0 |
Oppsummering OBOS-ligaen 21. serierunde – OBOS-ligaen betting
3. september 2024: Kun ni serierunder gjenstår av OBOS-ligaen, og nå begynner det virkelig å bli spennende. Vålerenga seiler fra i toppen, men fortsatt kjempes det om direkte opprykk, kvalifisering og om å unngå nedrykk. Slik var den 21. serierunden i OBOS-ligaen
Bunn mot topp i Sandnes
Jumboplasserte Sandnes Ulf var vertskap for serieleder Vålerenga søndag, og bortelaget var store favoritter. Hele 32 poeng og 62 mål skilte de to lagene før kampen. Og det gikk også som forventet. Simen Juklerød sendte Vålerenga i ledelsen like etter pause, etter bortelaget også dominerte den første omgangen. Da Sandnes-keeper Serigne Mor Mbaye gav en farlig retur etter en drøy time, var Magnus Riisnæs på pletten og doblet ledelsen. Det ble også sluttresultatet, noe som trolig at nettopp disse to lagene beholder sin posisjon ut sesongen. Vålerenga leder med syv poeng ned til Bryne på andreplass, mens Sandnes Ulf har åtte poeng opp til Mjøndalen på sikker plass.
Bryne har hatt en glitrende sesong så langt, og stod med syv kamper uten tap foran møte med opprykkskandidat Stabæk. Og Bob Bradleys menn var aldri i nærheten av å true hjemmelaget. Sjur Jonassen satte inn 1-0 allerede etter 9 minutter, mens Alfred Scriven doblet ledelsen like før pause. Det unge og tekniske Stabæk-laget fikk aldri ting til på den tunge gressmatta, og da Jacob Haahr Steffensen satte inn 3-0 etter en drøy time, var det punktum og finale. Bryne vinner fortjent og holder seg på direkte opprykksplass.
På Melløs fikk Mjøndalen en krisestart med rødt kort på keeper etter en situasjon bare minutter ut i den første omgangen. Dermed måtte de også bytte ut den viktige midtbanespilleren Erik Brenden for å få innpå en ny målvakt. Moss presset på mot et lavtliggende Mjøndalen, men mål ble det ikke før Aksel Baran Potur fikk straffe ti minutter før slutt. Thomas Jakobsen scorer og sørger for en fortjent Moss-seier. Moss kjemper fortsatt om direkte opprykk, mens Mjøndalen blir liggende i nedrykkssumpa – kun ett poeng foran Start på kvalifisering.
Målløst i Oslo og seier til bunnlag
Aalesund er i poengnød i OBOS-ligaen, og etter en god periode stod de med to strake tap. Borte mot overraskelseslaget Lyn var de riktignok klart nærmest en seier, men ingen av lagene klarte å få ballen i mål. Lyn-målvakt Alexander Pedersen ble til slutt banens beste, og Aalesund faller ned på nedrykksplass igjen.
Levanger var i fritt fall med seks kamper uten seier før hjemmemøte med topplaget Egersund. Det ble en tett og jevn kamp mellom de to nyopprykkede lagene, men til slutt var det hjemmelaget som kunne dra i land de tre poengene. Ermal Hajdari sendte Levanger opp i en tidlig ledelse, mens Jack Lahne utlignet for Egersund. Tre minutter før slutt dukket innbytter Simen Hagebø opp og satte inn sitt tredje mål for sesongen – et meget viktig mål som sikrer tre poeng i nedrykkskampen.
Åsane har også rotet seg ned i nedrykkssumpen, men en seier mot ustabile Kongsvinger ville sikre dem en avstand ned til nedrykk. KIL tok ledelsen etter halvtimen spilt ved Harald Holter og holdt ledelsen til pause. Men takket være to kjappe scoringer av Kristoffer Barmen og Knut Haga sikret Åsane seg tre svært viktige poeng. De ligger nå på en 12.-plass med 24 poeng og trenger trolig bare 6-7 poeng for å sikre plassen i OBOS-ligaen.
Raufoss mot kvalikk, mens Sogndal sliter
To lag med motsatt formkurve møttes på Raufoss mandag kveld. Hjemmelaget stod med to strake seire, mens bortelaget hadde tapt sine siste to. Skulle Sogndal fortsette å kjempe om en plass blant de 6 beste i ligaen, var det kun tre poeng som var godt nok. Men et godt og effektivt Raufoss-lag kjempet Sogndal ut av kampen. Sander Nordbø og Erlend Hustad sørget for 2-0 allerede etter kvarteret spilt. Selv om Emmanuel Mensah reduserte for Sogndal drøye 20 minutter før slutt, ble det ikke spennende. De to målscorerne satte inn to nye mål og sørget for 4-1 til Raufoss.
Dermed klatrer Raufoss helt opp i ryggen på Sogndal med sine 29 poeng og har bare 3 poeng opp til Kongsvinger på en 6.plass. Sogndal på sin side ligger fortsatt på 30 poeng, men må snu den vonde trenden for å få noe ut av sesongen.
Første borteseier på 353 dager
I Ranheim skulle bortelaget Start prøve å hente 3 poeng for første gang på nesten et år. Vi måtte tilbake til 16. september 2023 for å finne forrige borteseier, da laget slo Jerv 1-0 på Levermyr. Og laget var ikke levnet mange sjanser mot et Ranheim-lag som kom fra en sterk 2-0-seier borte mot Sogndal. Men trener Azar Karadas gjorde en rekke bytter på laget. Inn kom keeperdebutant Jacob Pryts, samt de nye spillerne Ludvig Begby, Sebastian Griesbeck og Vilhelm Vorsager. Mustapha Isah ble foretrukket på topp fremfor Håkon Lorentzen, mens Kaya Makosso, Jasper Torkildsen og Sander Sjøkvist alle ble forvist til benken.
Og Karadas fikk betalt for byttene. Isah og Eirik Schulze sørget for 2-0 til bortelaget ved pause, etter en god omgang av de gulkledde. Etter timen spilt reduserte Bendik Bye for Ranheim, men like etter satte Isah inn sitt andre for dagen – det etter en glitrende vending. John Hou Sæter tente et lite håp for hjemmelaget på overtid, men Start kunne til slutt juble for tre vanvittig viktige poeng. Nå er det kun ett poeng opp til Mjøndalen på sikker plass.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
01.09. kl. 14:30 | Sandnes Ulf | Vålerenga | 0-2 |
01.09. kl. 17:00 | Bryne | Stabæk | 3-0 |
01.09. kl. 17:00 | Moss | Mjøndalen | 1-0 |
01.09. kl. 19:00 | Lyn | Aalesund | 0-0 |
02.09. kl. 19:00 | Levanger | Egersund | 2-1 |
02.09. kl. 19:00 | Åsane | Kongsvinger | 2-1 |
02.09. kl. 19:00 | Raufoss | Sogndal | 4-1 |
02.09. kl. 19:00 | Ranheim | Start | 2-3 |
Oppsummering OBOS-ligaen 20. Serierunde – OBOS-ligaen tipping
Lørdag var det klart for et etterlengtet Oslo-derby mellom Vålerenga og Lyn – den første seriekampen på Vålerengas hjemmebane mellom de to klubbene siden 2009! Det samlet hele 16 556 tilskuere på Intility Arena. Et Vålerenga-selvmål etter bare tre minutter satte en støkk i opprykksjagende Vålerenga, men Brice Ambina utlignet halvveis i førsteomgangen. Nyinnkjøpte Carl Lange snudde det for Enga, mens Mathias Johansen sikret 2-2 til pause. I andreomgangen skapte også begge lag sjanser, men det var Vålerenga som scoret målene. Muamer Bajanac og Jones El-Abdellaoui sørget for 4-2-seier og stormende jubel for hjemmelaget. Nå ligger Vålerenga 7 poeng foran Bryne på andreplass og 10 poeng fraon Egersunds IK på en tredjeplass.
Sogndal var marginale favoritter hjemme mot Ranheim, og tre poeng ville forsterke håpet om en plass blant topp seks i OBOS-ligaen denne sesongen. Men Tore Andre Flos menn gikk på et nytt tap og ligger nå bare poenget foran Lyn på en syvendeplass. Sander Amble Haugen og Dennis Gaustad satte målene for Ranheim, som tar en forholdsvis fortjent seier.
I Egersund var det på mandag en toppkamp mellom hjemmelaget og Moss – noe mange kanskje ikke ville tippet før sesongen. Egersund kunne ta forbi Moss på tabellen med seier og fikk også den beste starten på kampen. Magnus Lankhof Dahlby satte inn 1-0 på straffe etter 19 minutter. Det ble også pauseresultatet. I andreomgang utlignet Moss på selvmål, før Joacim Holtan igjen sendte Egersund i ledelsen med et kvarter igjen å spille. Dramatikken økte da Sebastian Pedersen utlignet til 2-2 i det 90. minutt, mens det toppet seg da Holtan ble matchvinner for Egersund tre minutter på overtid. Dermed går de forbi Moss på flere scorede mål og klatrer til en tredjeplass.
Mjøndalen kjempet seg til seier og full krise i Start
Mjøndalen hadde kniven på strupen etter 1 poeng på 5 kamper og full fart ned i bunnstriden. Men med 1-0 i Ranheim forrige helg og 2-0 mot Levanger mandag har det erfarne laget klart å snu det. Nå er det plutselig fire poeng ned til nedrykk og ny tro på kontrakt i OBOS-ligaen.
Et lag som det virkelig ser mørkt ut for er Start. Laget kunne ta et steg opp på tabellen med seier over Raufoss, men igjen sviktet det i bakre rekker. Laget skapte mange sjanser og hadde litt marginer imot, mens Raufoss var effektive på kontringer. Jakob Nyland Ørsahl og Jan Inge Lynum sørget for 2-0 med to raske mål sent i førsteomgangen. Et straffemål fra Sander Sjøkvist var ikke nok til å ta poeng, og Start ligger ned på direkte nedrykk med fire poeng opp til sikker plass. Kan det ha vært siste kamp for Azar Karadas som Start-trener? Raufoss-seieren gav hele 3,60 i OBOS-ligaen odds, noe som var den nest høyeste oddsen i denne OBOS-liga-runden.
Stabæk var store favoritter hjemme mot bunnlaget Åsane, men Eirik Bakkes menn kom fra en sterk 2-0-seier over Aalesund i forrige uke. Det gav dem tydeligvis selvtillit, for laget skapte flere gode sjanser i den vanskelige bortekampen. De tok også ledelsen ved Sebastian Haugland sent i førsteomgangen. En ledelse som holdt seg helt frem til unggutten Sebastian Olderheim utlignet for Stabæk etter 80 minutter. Det ble også sluttresultatet, men det hadde ikke vært ufortjent om Åsane tok alle poengene. Uavgjort i denne kampen gav hele 5,00 i OBOS-ligaen odds og var rundens høyeste.
Rekdal-effekten over for Aalesund?
Kjetil Rekdal kom inn i bunnlaget Aalesund og snudde ting på hodet. Både spillestil og spillere ble endret på, og det førte til tre strake seire og bort fra nedrykksplass. Men etter 0-2 for Åsane forrige helg og et skuffende 1-2-tap hjemme mot Bryne mandag, er Aalesund nå igjen blant de tre dårligste lagene i ligaen. Laget hadde lenge ett poeng i lomma, men et overtidsmål av Alfred Scriven sørget for tre poeng til opprykksjagende Bryne. Et ganske fortjent resultat etter en god bortekamp av Bryne.
Kongsvinger møter jumboplasserte Sandnes Ulf tirsdag kveld. KIL står med åtte kamper uten seier, mens Sandnes Ulf har én seier på elleve kamper.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultater |
---|---|---|---|---|---|---|
24.08. kl. 18:00 | Vålerenga | Lyn | 1,52 | 4,50 | 4,75 | 4-2 |
25.08. kl. 17:00 | Sogndal | Ranheim | 2,10 | 3,66 | 2,85 | 0-2 |
26.08. kl. 17:30 | Egersund | Moss | 2,37 | 3,60 | 2,62 | 3-2 |
26.08. kl. 19:00 | Mjøndalen | Levanger | 2,80 | 3,66 | 2,22 | 2-0 |
26.08. kl. 19:00 | Start | Raufoss | 1,85 | 3,80 | 3,60 | 1-2 |
26.08. kl. 19:00 | Stabæk | Åsane | 1,42 | 5,00 | 5,50 | 1-1 |
26.08. kl. 19:00 | Aalesund | Bryne | 2,25 | 3,75 | 2,71 | 1-2 |
27.08. kl. 19:00 | Kongsvinger | Sandnes Ulf | 1,33 | 5,33 | 7,00 | 1-0 |
Oppsummering OBOS-ligaen 19. serierunde – OBOS-ligaen odds
Levanger og Vålerenga sparket i gang den 19. serierunden i OBOS-ligaen søndag, der bortelaget var store favoritter. Og det var i grunn aldri i tvil om hvor seieren skulle enda. Enga tok ledelsen etter bare 25 sekunder ved Muamer Brajanac, mens Jones El-Abdellaoui økte like før pause. Brajanac fullførte sitt hat-trick i andreomgang og sikret en 4-1-seier til Vålerenga. Det var den tiende seieren på elleve kamper for Vålerenga, som er på full fart tilbake til Eliteserien.
Et Raufoss-lag uten seier på fem kamper og uten scoring siden 23. juni var underdog mot bortesterke Egersund, men OBOS-ligaen slutter aldri å overraske. For hjemme på Nammo stadion var Raufoss best i alt og tok ledelsen etter bare to minutter ved Oliver Rotihaug. Jakob Nyland Ørsahl doblet ledelsen før pause, mens midtstopper Jamal Haruna punkterte kampen med 3-0 etter en drøy time. Erlend Hustad økte til 4-0 før Magnus Dahlby satte inn et trøstemål like før slutt. En svært overraskende OBOS-ligaen odds med hele 3,35 hos vår anbefalte bettingside Spinrollz.
Sandnes Ulf liger nederst i OBOS-ligaen og trenger desperat poeng for å unngå nedrykk til Post Nord-ligaen. Hjemmefansen øynet noen overraskende poeng hjemme mot Stabæk, etter at Tommy Høiland sendte Sandnes Ulf i ledelsen etter 65 minutter. Men bunnlaget klarte bare å holde ledelsen i tre minutter, etter at Bassekou Diabaté utlignet for Stabæk. Og ti minutter senere stod det 1-3 og et nytt tap for Sandnes Ulf, som stadig rykker nærmere et skjebnesvangert nedrykk.
Mjøndalen sjokkerte og meldte seg på i kampen om ny kontrakt i OBOS
Mjøndalen stod med et poeng på fem kamper og godt plassert på nedrykksplass i OBOS-ligaen. De var ikke levnet mange sjanser mot hjemmesterke Ranheim, men også her fikk vi en overraskelse. Mjøndalen var nemlig det beste laget i alt som skjedde på Extra Arena i Ranheim mandag, og Meinhard Olsen kunne etter en drøy time sende bortelaget i en fortjent ledelse. Dermed klatrer Mjøndalen opp tre plasser til en 12. plass – 3 poeng bak Ranheim.
Serietoer Bryne var favoritter mot et Kongsvinger-lag uten seier på syv kamper, men heller ikke her ble det en favorittseier. For Bryne slet med å skape nok sjanser til å avgjøre kampen. I stedet kunne Noa Williams og Kongsvinger ta med seg et sterkt bortepoeng. Bryne blir riktignok liggende på en direkte opprykksplass.
Moss på Melløs har vist seg som en vanskelig bortekamp i OBOS-ligaen 2024, og det fikk Sogndal virkelig føle på mandag. Kællane spilte safta ut av Sogndal-laget og vant som de ville med 3-0. Moss-spissen Benafra sørget for både mål og målgivende og var toneangivende i kampen. Moss ligger nå med like mange poeng som Bryne på direkte opprykk og har virkelig muligheten til å ta et sensasjonelt steg opp til Eliteserien i 2024.
Bortepoeng for nedrykkstruede Start
Start reiste til Oslo og Nadderud for å møte Lyn i en vanskelig bortekamp mandag kveld. Det var nok ikke mange som hadde forventet at Start skulle ta poeng mot Lyn, som vant 7-1 mot Stabæk i forrige hjemmekamp. Men bortelaget sjokkerte Lyn og tok ledelsen etter bare 11 sekunder! Lyn kom riktignok tilbake i kampen og utlignet etter ti minutter. Men Start var ikke ferdige. Etter halvtimen spilt kontret Start ved Tom Strannegård, og svensken fikk avsluttet fra spiss vinkel. På returen fra keeper Alexander Pedersen dukket Mustapha Isah opp og sendte bortelaget på ny i ledelsen. Hjemmelaget skapte flere sjanser utover i kampen, og like etter pause kom utligningen ved Jørgen Sjøl. Alt i alt var nok uavgjort et rettferdig resultat, selv om begge lag gjerne skulle hatt tre poeng her.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | H | U | B | Resultat |
---|---|---|---|---|---|---|
18.08. kl. 17:00 | Levanger | Vålerenga | 4,10 | 4,10 | 1,72 | 1-4 |
19.08. kl. 18:00 | Raufoss | Egersund | 3,35 | 3,75 | 1,97 | 4-1 |
19.08. kl. 19:00 | Sandnes Ulf | Stabæk | 3,20 | 4,20 | 1,87 | 1-3 |
19.08. kl. 19:00 | Ranheim | Mjøndalen | 1,55 | 4,55 | 4,80 | 0-1 |
19.08. kl. 19:00 | Bryne | Kongsvinger | 1,97 | 3,75 | 3,25 | 1-1 |
19.08. kl. 19:00 | Moss | Sogndal | 2,20 | 3,60 | 2,90 | 3-0 |
19.08. kl. 19:00 | Lyn | Start | 1,55 | 4,50 | 4,85 | 2-2 |
20.08. kl. 19:00 | Åsane | Aalesund | 2,60 | 3,65 | 2,40 | 2-0 |
Oppsummering OBOS-ligaen 15. serierunde (utsatte kamper)- OBOS-ligaen tipping
Onsdag kveld spiltes to utsatte kamper i OBOS-ligaen – begge med bunnlag involvert. I Levanger spilte hjemmelaget mot nedrykkstruede Mjøndalen. Det var bortelaget som virkelig hadde presset, for med fire strake tap og kun én seier på ti kamper, lå laget på direkte nedrykk. Men det skulle bare ta to minutter før Håvard Lorentsen og Levanger tok ledelsen. Kapteinen headet inn et innkast fra Sander Sundnes og sørget for en knallstart for hjemmelaget. Det var også hjemmelaget som dominerte omgangen, men Mjøndalen-keeper Thomas Kinn vartet opp med flere gode redninger. Lagene gikk allikevel til pause med uavgjort, etter at Ole Amund Sveen utlignet like før pause. Andreomgangen gav oss ingen mål, og dermed deler lagene poengene broderlig. Mjøndalen blir liggende på nedrykk, men er bare poenget bak Start på en kvalifiseringsplass.
I Sandnes var det enda mer spenning knyttet til kampen mellom Sandnes Ulf og Aalesund. Begge lag har lagt i bunnen av tabellen store deler av sesongen, men Aalesund har virkelig fått opp dampen med Kjetil Rekdal som trener. Det skulle også Sandes Ulf få se på nært hold. En forholdsvis tam førsteomgang ble etterfulgt av en svært offensiv andreomgang fra bortelaget. Håkon Hammer og Marcus Rafferty sørget for to mål til Aalesund i løpet av ti minutter, og det klarte aldri Sandnes Ulf å svare på. Selv om de to lagene hadde omtrent like mange sjanser, var det Aalesund som gikk seirende ut av oppgjøret. Og med deres tredje strake seier klatret de også opp på en tolvteplass – tre poeng over nedrykksstreken.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
14.08. kl. 19:00 (runde 15) | Sandnes Ulf | Aalesund | 0-2 |
14.08. kl. 19:00 (runde 15) | Levanger | Mjøndalen | 1-1 |
Oppsummering OBOS-ligaen 18. serierunde – OBOS-ligaen odds
En svært viktig kamp i bunnstriden i OBOS-ligaen ble spilt lørdag ettermiddag, da Mjøndalen og Sandnes Ulf barket sammen. Bortelaget stod med åtte kamper uten seier og hadde begge beina godt plantet i Post Nord-ligaen før kampen. Det var også hjemmelaget som dominerte, men mål klarte ikke de brunkledde å lage. I stedet ble det et ran av bortelaget som vant 1-0 etter scoring av Olav Øby – og dermed ligger de to lagene begge på nedrykk.
Sogndal hadde muligheten til å ta et byks oppover tabellen med sin tredje strake seier i helgen, men hjemmelaget skuffet mot Levanger. Tore André Flo sine menn skapte mest, men var langt under pari. Herman Stakset sendte bortelaget i ledelsen etter bare 5 minutter, mens Sogndal utlignet ved Oliver Hintsa like etter pause. Dermed blir Sogndal liggende på en femteplass – fire poeng bak Bryne på direkte opprykk.
Stabæk røk hele 7-1 for Lyn i forrige serierunde, og som vi presiserte på denne siden, var det et Stabæk-lag som var ute etter revansje. Ofte reiser lag som har tapt stort seg og gjør en god kamp like etter. Det kan man definitivt si om Stabæk her, som knuste Ranheim 3-0 i en enkel seier. En skadefri Bassekou Diabaté satte inn to mål for hjemmelaget, mens Rasmus Eggen Vinge satte det siste – en fullt fortjent seier.
Rekdal på gang i Aalesund
Kriserammede Aalesund har virkelig fått det til å stemme etter at Kjetil Rekdal tok over roret. Seieren borte mot Raufoss forrige runde ble etterfulgt av seier mot opprykksjagende Moss i helgen. Dermed klatrer Aalesund bort fra direkte nedrykk og kan se oppover på tabellen. Neste kamper er mot bunnlagene Sandnes Ulf og Åsane – kan vi se fire strake seire for Rekdal og co?
Alfred Scriven sendte Bryne i ledelsen etter bare fem minutter borte mot Åsane, og kampen var jevnspilt i de første 45. Hjemmelaget skapte flere gode muligheter, men det var Bryne som var mest effektive. 2x Scriven og 2x Duarte Moreira var nok til å senke hjemmelaget, og til slutt ble det en 5-2-seier til bortelaget. Et litt heldig Bryne-lag går da opp på en direkte opprykksplass, mens Åsane ligger like over nedrykkslagene i bunnen av tabellen.
Enga fortsetter poengfangsten, mens Start tapte på overtid
Vålerenga klarer ikke å stoppe å vinne i OBOS-ligaen 2024. Mot Raufoss var de igjen overlegne og vant enkelt 3-0. Henrik Bjørdal, Muamer Brajanac og Mees Rijks satte målene for hjemmelaget, som nå har 7 poeng ned til tredjeplassen.
I Kongsvinger kunne hjemmelaget snu en dårlig trend med seks kamper uten seier, men på tross av et overtak, klarte de ikke å sette det avgjørende målet. Andreas Bjørntvedt Olsen sendte Lyn i ledelsen tidlig i førsteomgangen, mens Joel Nilsson utlignet for Kongsvinger tidlig i andreomgang. Lyn-keeper Alexander Pedersen ble banens beste med hele syv kvalifiserte redninger.
I rundens siste kamp skulle Start prøve å snu den dårlige bortetrenden mot overraskelseslaget Egersund. Det ble ingen velspilt kamp fra noen av lagene, men mål ble det. EIK ledet fortjent 1-0 til pause etter scoring av Magnus Dahlby, mens Kaya Makosso og Håkon Lorentzen snudde det for Start tidlig i andreomgangen. Chris Sleveland utlignet for hjemmelaget på et langskudd, mens innbytter Ingvald Halgunset satte vinnermålet for Egersund fem minutter på overtid – etter forferdelig forsvarsspill av Start. Dermed er Start fortsatt fryktelig nære nedrykksstreken og har kniven på strupen fremover.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
10.08. kl. 16:00 | Mjøndalen | Sandnes Ulf | 0-1 |
10.08. kl. 16:00 | Sogndal | Levanger | 1-1 |
10.08. kl. 16:00 | Stabæk | Ranheim | 3-0 |
10.08. kl. 16:00 | Aalesund | Moss | 1-0 |
10.08. kl. 16:00 | Åsane | Bryne | 2-5 |
11.08. kl. 14:30 | Vålerenga | Raufoss | 3-0 |
11.08. kl. 17:00 | Kongsvinger | Lyn | 1-1 |
11.08. kl. 17:00 | Egersund | Start | 3-2 |
Oppsummering OBOS-ligaen 17. serierunde – OBOS-ligaen odds
3. august 2024: Ranheim hadde muligheten til å ta innpå topp 6-lagene med seier over Kongsvinger, og det åpnet også bra for hjemmelaget. Dennis Gaustad satte inn 1-0 etter bare elleve minutter. Men et selvmål like før pause og et Adem Güven-mål like etter pause gjorde at KIL snudde kampen. Det skulle allikevel bli poengdeling, etter at Emil Arendrup Nielsen satte inn kampens andre selvmål etter en times spilt. Dermed ender det med 2-2, som etter sjansene er et rettferdig resultat.
Start stod med to bein godt plantet i nedrykksstriden foran den viktige hjemmekampen mot Mjøndalen. Kristiansands-laget visste at seier ville ta dem til sikker plass i OBOS-ligaen, men det ble alt annet enn enkelt. En forholdsvis kjedelig førsteomgang endte målløs, men det var Start som var nærmest ved kaptein Eirik Schulze. Og midtbanespilleren skulle også komme i fokus senere i kampen – for etter 88 minutter og 55 sekunder dukket mandalitten opp i feltet og dunket inn 1-0 til hjemmelaget. Den scoringsglade midtbanespilleren kunne motta hyllest fra hjemmefansen og medspillere – for scoringen holdt til tre poeng til Start.
I Sandnes er det nå full krise etter nok et tap – det syvende på de siste åtte kampene. Kampen mot Åsane var en skikkelig sekspoengskamp, og en seier her ville tatt laget et godt steg nærmere sikker plass i OBOS-ligaen. Men etter en målløs førsteomgang var det bortelaget Åsane som viste seg farligst. Sebastian Haugland og Sander Strand sørget for en 2-0-ledelse i løpet av fem flotte minutter sent i andreomgang, mens Steffen Lie Skålevik fastsatte sluttresultatet til 3-0 til bortelaget like før full tid. Dermed holder Åsane seg på en sikker plass, mens Sandnes Ulf faller til en sisteplass med sine 10 poeng på 16 kamper.
Nå Enga-seier og endelig tre poeng for AaFK
I Moss var det duket for et skikkelig toppoppgjør, da serieleder Vålerenga reiste til Melløs for å møte serietoer Moss. Selv om lagene var ganske jevne i målsjanser, var det et voksent Vålerenga-lag som stakk av med alle poengene. Jones El-Abdellaoui og Vegar Eggen Hedenstad satte inn ett mål i hver omgang og sørget før at Vålerenga nå har en fire poengs ledelse i toppen.
Raufoss tok imot Kjetil Rekdal og Aalesund hjemme på Nammo Stadion, og endelig skulle det lykkes for AaFK. Bortelaget tok kommando fra start og ledet 2-0 allerede etter 25 minutter – der Thomas Grøgaard stod bak begge de målgivende pasningene. Seieren var Aalesunds første siden 27. mai, og de kan nå se oppover på tabellen. Det blir en spennende innspurt for Aalesund.
Egersund har vært fryktelig ustabile den seneste tiden. Laget ligger i toppen av OBOS-ligaen, men har ikke vunnet to kamper på rad siden april! Det ville seg heller ikke i dag, og borteseieren mot Aalesund forrige helg ble fulgt opp av et 0-2-tap for Tore Andre Flo og Sogndal. Erik Flataker fortsatte målshowet fra kampen mot Start og satte inn 1-0 etter halvtimen spilt. Åtte minutter på overtid kontret Sogndal og Flataker, og spissen fant midtbanespiller Martin Høyland som lobbet inn 2-0 til bortelaget. Dermed klatrer Sogndal til en sterk fjerdeplass, mens Egersund faller til en femteplass.
Sjelden borteseier til Bryne
Bryne er kjent som et av de aller beste hjemmelagene i ligaen, men på bortebane har det ikke fungert særlig bra denne sesongen. Men i borteoppgjøret mot Levanger skulle det allikevel gå Brynes vei. En forholdsvis jevnspilt kamp ender til slutt med 0-1, det takket være Luis Görlich. Det var ikke en særlig pen kamp, men tre poeng er det viktigste. De tar nemlig Bryne til en tredjeplass på tabellen.
I lokalderbyet mellom Lyn og Stabæk forventet de fleste en jevnspilt batalje, og ingen av lagene var foran kampen spesielt store favoritter. Begge lag skapte også rikelig med sjanser – det var bare en stor forskjell. Lyn var dødelig effektive. Det nyopprykkede laget var også ganske dominerende og skapte åtte store sjanser i kampen – syv av dem gikk i mål! For Stabæk ble det en gedigen skuffelse, og med 7-1 går Lyn forbi Stabæk på tabellen. En skikkelig skrell av dimensjoner.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
31.07. kl. 19:00 (runde 12) | Stabæk | Sandnes Ulf | 3-0 |
03.08. kl. 16:00 | Ranheim | Kongsvinger | 2-2 |
03.08. kl. 16:00 | Start | Mjøndalen | 1-0 |
03.08. kl. 16:00 | Sandnes Ulf | Åsane | 0-3 |
03.08. kl. 16:00 | Moss | Vålerenga | 0-2 |
03.08. kl. 16:00 | Raufoss | Aalesund | 0-2 |
03.08. kl. 16:00 | Egersund | Sogndal | 0-2 |
03.08. kl. 16:00 | Levanger | Bryne | 0-1 |
04.08. kl. 16:00 | Lyn | Stabæk | 7-1 |
Oppsummering OBOS-ligaen 16. serierunde – OBOS-ligaen odds
29. juli 2024: Den 16. serierunden i OBOS-ligaen inkluderte både målfester, jevne kamper og overraskelser. Det er ikke uten grunn at OBOS-ligaen tipping og OBOS-ligaen odds er svært populært blant både norske og internasjonale oddstippere.
På Bryne fikk vi et spennende lokalderby mellom hjemmelaget og Sandnes Ulf. Sandnes Ulf ligger dårlig an i OBOS-ligaen på nedrykksplass og fikk også tidlig trøbbel mot det gode hjemmelaget. Eirik Saunes stanget inn 1-0 etter bare åtte minutter, og det var hjemmelaget som skapte mest. Men en utligning like før pause av Matias Belli Moldskred sørget for poengdeling og et viktig bortepoeng.
Også Åsane trenger alle poeng de kan få etter en treg start på OBOS-ligaen i 2024. Men på tross en rekke målsjanser mot Raufoss hjemme på Åsane Arena, måtte de ta til takke med 0-0 og ett poeng. Det var nok Raufoss mest fornøyd med, for her burde det ha endt med hjemmeseier. Raufoss-målvakt Ole Lauvli var kanskje banens beste i oppgjøret.
Et Kongsvinger-lag ute av form øynet muligheten til å klatre inn opprykkskampen igjen mot et nyopprykket Levanger-lag. Men trønderne gav aldri opp i den vanskelige bortekampen. Da Lucas Haren satte inn 3-1 til KIL et drøyt kvarter før slutt, trodde mange det skulle ende med hjemmeseier. Men Sander Sundnes og Jo Sondre Aas (med sitt andre for dagen) sørget for poengdeling. Utligningsmålet kom hele fire minutter på overtid.
Nok en Start-nedtur og Moss med imponerende borteseier
Start tapte knepent mot Vålerenga forrige helg og reiste til Sogndal for å få revansje. Men etter en ok start raknet bortelaget og tapte til slutt hele 4-0. Anført av unggutten Edmund Baidoo og Erik Flataker hadde Sogndal full kontroll og ligger nå fint plassert på en femteplass. Start ligger fortsatt på en kvalifiseringsplass, med lagene bak dem på tabellen kun få poeng bak.
Moss er en av årets store overraskelser, og borte mot Stabæk imponerte Thomas Myhres lag igjen. Etter en tidlig scoring fra Stabæk snudde Moss det og vant fortjent 4-1. Nå begynner det å lukte opprykk av Moss sine prestasjoner, noe som gir en ganske høy OBOS-ligaen odds.
Imponerer det gjør også nyopprykkede Lyn, som med 2-1-seieren over Mjøndalen på Consto Arena er oppe på en syvendeplass i OBOS-ligaen. Jan Halvor Halvorsen har virkelig fått sving på laget, mens Mjøndalen nå kun er ett poeng foran Start på en nedrykkskvalifisering.
Ingen umiddelbar Rekdal-effekt for Aafk
I Aalesund hadde mange forventet at hjemmelaget skulle ta sin første seier siden 27. mai mot et Egersund-lag som hadde vist svakhetstegn. Bjørn Martin Kristiansen sendte også hjemmelaget i ledelsen, men en dobbel fra Justin Salmon – som kun startet sin fjerde kamp for sesongen – snudde det for Egersund. Innleide Joacim Holtan avgjorde kampen med sin 3-1-scoring like før slutt. Aafk reduserte fem minutter på overtid, men alt for sent for å sikre poeng i debuten til Kjetil Rekdal.
Mandag kveld ble den 16. serierunden avsluttet med kampen Vålerenga – Ranheim. Hjemmelaget er serieleder og på full fart mot opprykk. De viste igjen hvorfor laget ligger på topp og vant forholdsvis enkelt 3-1 – og det på dagen klubben fyller 111 år. Sebastian Jarl, Magnus Riisnæs og Jones El-Abdellaoui satte målene for hjemmelaget, mens Gustav Mogensen reduserte minutter før slutt for Ranheim.
Dermed er Vålerenga og Moss fortsatt på topp. Egersund, Bryne, Sogndal og Kongsvinger ligger på opprykkskvalikk, mens det er jevnt i bunnen mellom Mjøndalen, Åsane, Start, Sandnes Ulf og Aalesund.
Kampstart | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
27.07. kl. 16:00 | Bryne | Sandnes Ulf | 1-1 |
27.07. kl. 16:00 | Åsane | Raufoss | 0-0 |
27.07. kl. 16:00 | Kongsvinger | Levanger | 3-3 |
27.07. kl. 16:00 | Sogndal | Start | 4-0 |
27.07. kl. 16:00 | Stabæk | Moss | 1-4 |
27.07. kl. 16:00 | Mjøndalen | Lyn | 1-2 |
27.07. kl. 16:00 | Aalesund | Egersund | 2-3 |
29.07. kl. 19:00 | Vålerenga | Ranheim | 3-1 |
Oppsummering OBOS-ligaen 15. serierunde – OBOS-ligaen odds
Seks kamper ble spilt i helgens OBOS-ligarunde, og trolig var det flere som fikk noen riktige resultater for deres OBOS-ligaen tipping. For her innfridde flere av favorittene.
I Egersund var det forventet at hjemmelaget skulle få utfordringer, etter å ha mistet flere viktige brikker foran kampen mot Egersund. Deres tre største poengplukkere manglet, etter at toppscorer Andreas Helmersen dro til Bodø/Glimt, Heine Åsen Larsen til Tromsø og Stian Michalsen var ute med skade. Det viste seg å bli vanskelig, og Bryne vant forholdsvis fortjent 2-0.
Et litt skadepreget Åsane-lag skapte mye mot Lyn på Bislett, men det var ikke ufortjent at Lyn behold alle tre poengene etter deres 3-1-seier. Kampen ble avgjort av en tidlig scoring i andreomgangen av Jacob Hanstad, som sørget for tre viktige poeng til Lyn.
Toppoppgjør og seiersmål i siste sekund
Rundens toppoppgjør fant vi på Melløs, der Moss og Kongsvinger kjempet om andreplassen på tabellen. En sen scoring av Ian Hoffmann gjør at Moss nå ligger best an til å rykke direkte opp sammen med Vålerenga, mens mange fortsatt holder Kongsvinger som en klar opprykksfavoritt på tross av tapet.
Ranheim er inne i en god periode og fikk isn tredje strake seier i kampen mot Sogndal. Med 3-0 og tre nye poeng er Ranheim bare tre poeng bak Sogndal og nærmer seg kvalifiseringsplassene.
Hverken Raufoss eller Stabæk klarte å sette ballen i mål i en sjansefattig kamp på Nammo stadion, og lagene deler poengene. Dermed ligger Stabæk fortsatt på en sjetteplass i OBOS-ligaen. De er blant favorittene på OBOS-ligaen tipping på hvem som spiller seg til en kvalifiseringsplass.
I rundens siste kamp kom Vålerenga tilbake fra 0-1 og vant 2-1 i Kristiansand etter en scoring seks minutter på overtid. Start står igjen med 0 poeng etter en heroisk innsats og ligger fortsatt på nedrykkskvalikk.
Dato | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
20.07. kl. 16:00 | Moss | Kongsvinger | 1-0 |
20.07. kl. 16:00 | Egersund | Bryne | 0-2 |
20.07. kl. 16:00 | Raufoss | Stabæk | 0-0 |
20.07. kl. 16:00 | Lyn | Åsane | 3-1 |
20.07. kl. 16:00 | Start | Vålerenga | 1-2 |
20.07. kl. 16:00 | Ranheim | Sogndal | 3-0 |
23.07. kl. 19:00 (utsatt fra 9. juni) | Raufoss | Levanger | 0-3 |
Oppsummering OBOS-ligaen 14. serierunde – OBOS-ligaen odds
Allerede lørdag tyvstartet Sogndal og Kongsvinger, og igjen skulle den unge Edmund Baidoo være i hovedrollen. Sogndal-talentet hadde målgivende på 1-0 og satte selv inn 2-0 på egenhånd for å sikre seieren til Sogndal. Dermed ligger Sogndal på en sjetteplass i sommer, mens Kongsvinger faller ned fra sin førsteplass etter søndagens resultater.
Aalesund har slitt voldsomt denne sesongen og trengte en seier for å ikke falle bak de andre lagene i ligaen før sommerpausen. Og lenge så det faktisk ut som Aalesund skulle få med seg noe fra kampen mot Ranheim. Allerede etter seks minutter sendte Sander Kilen Aafk i ledelsen – en ledelse som holdt seg helt til overtiden i førsteomgang. Da dukket nemlig målsniken Bendik Bye opp og utlignet for Ranheim. Når kampen så ut til å ebbe ut i 1-1, ble det dramatikk på Color Line Stadion. Hele seks minutter på overtid skaffet nemlig John Hou Sæter straffespark til bortelaget – et straffespark som så ut som var veldig billig. Straffen satte Hou Sæter inn selv og sørget for 2-1 til Ranheim. Dermed ligger Aalesund på nedrykk gjennom sommerpausen.
På Bryne kunne på nytt hjemmelaget feire tre poeng på eget gress – deres syvende seier på åtte forsøk denne sesongen. Men seieren mot Lyn kom ikke lettkjøpt. Bortelaget ledet både 0-1, 1-2 og 2-3 takket være scoringer av Adrian Berntsen, selvmål av Sondre Nordheim og Salim Laghzaoui. Deres siste mål kom kvarteret før slutt, og mange trodde Lyn skulle dra i land seieren. Men Duarte Moreira (2 mål) og Sjur Jonassen sørget for utligninger, mens Eirik Saunes (84.) og Axel Kruger (89.) sørget for at hjemmelaget snudde til sent i kampen.
Det vil seg ikke på bortebane for Start
I Mjøndalen gjorde Egersund kort prosess og vant enkelt 3-0, etter at storscorer Andreas Helmersen scoret to ganger og Ole Amund Sveen skåret selvmål for Mjøndalen. Det tok bare to minutter før bortelaget tok ledelsen, og seieren var aldri truet. Dermed blir det en tung sommer for Mjøndalen, som kun ligger poenget foran nedrykkskvalifisering med en ganske bedrøvelig formstatestikk.
Start har hatt en fryktelig første halvdel av sesongen og sliter helt nede i bunnen av tabellen. De hadde håpet å ta ferie med en sjelden borteseier mot Raufoss og avslutte deres fryktelige rekke med 9 bortekamper uten seier. Jesper Gregersen tente håpet for bortelaget etter bare fire minutter, men like før pause utlignet Jakob Nyland Ørsahl for hjemmelaget. Begge lag skapte godt med sjanser, men i andreomgangen tok Raufoss mer over. Ryan Nelson sendte hjemmelaget i ledelsen etter 56 minutter, og etter det ble det ikke flere mål. Dermed lever bortespøkelset for laget fra Kristiansand. De har nå en ganske lav OBOS-liga odds på å rykke ned om det ikke skjer noe spesielt i overgangsvinduet i sommer.
Levanger åpnet sesongen bra, men stod med kun 1 seier på 9 kamper før bortemøtet med Stabæk. Det nyopprykkede laget var et av lagene med lavest OBOS-ligaen odds på nedrykk før sesongen, men har vist at de kan slå nærmest hvem som helst i vårsesongen. Men borte mot Stabæk var det ikke mye å skryte av for Levanger. De skapte knapt sjanser i løpet av de 90 minuttene, og Stabæk vant fortjent 1-0 etter scoring av supertalentet Oskar Spiten-Nysæter. Dermed har Stabæk heng på kvalifiseringsplass, mens Levanger kun ligger to poeng foran nedrykkskvalifisering.
Utklassing av Enga og ny imponerende prestasjon av Moss
Vålerenga tok seg endelig til tabelltopp i OBOS-ligaen, og selv om de var store favoritter i kampen mot Sandnes Ulf, var det få som hadde tippet 8-0-seier. Oslo-klubben var rett og slett knusende overlegne og vant fullt fortjent. Spissen Mees Rijks satte inn fire av målene og sørget for at de to lagene ligger øverst og nederst på tabellen før sommerpausen.
På Åsane var det store forventninger til hjemmelaget, som slo serieleder Kongsvinger 5-0 på bortebane forrige runde. Men like enkelt skulle det ikke bli mot Thomas Myhres Moss. To kjappe fra Thomas Pedersen og Noah Alexandersson før kvarteret var spilt sørget for 0-2 – et resultat som stod seg til pause. I andreomgangen fortsatte bare Moss å presse på, og selv om Åsane reduserte ved Knut Aga, var aldri seieren truet. Sebastian Pedersen og Kristoffer Lassen Harrison sørget for 1-4 og en svært overraskende 3. plass i OBOS-ligaen etter snaut halvveis i sesongen. Det var det ikke mange OBOS-ligaen oddstips som hadde spådd.
Nå venter en snau måneds sommerpause for OBOS-ligaen, noe som betyr at vi kommer tilbake med OBOS-ligaen odds og OBOS-ligaen betting-tips i slutten av juli. Men allerede 17. juli åpner overgangsvinduet i OBOS-ligaen, og vi følger selvsagt alle overganger tett her på Kongebonus.
Dato | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
22.06. kl. 17:00 | Sogndal | Kongsvinger | 2-0 |
23.06. kl. 17:00 | Mjøndalen | Egersund | 0-3 |
23.06. kl. 17:00 | Åsane | Moss | 1-4 |
23.06. kl. 17:00 | Raufoss | IK Start | 2-1 |
23.06. kl. 17:00 | Aalesund | Ranheim | 1-2 |
23.06. kl. 17:00 | Stabæk | Levanger | 1-0 |
23.06. kl. 17:00 | Vålerenga | Sandnes Ulf | 8-0 |
23.06. kl. 17:00 | Bryne | Lyn | 5-3 |
ppsummering OBOS-ligaen 13. serierunde – OBOS-ligaen odds
Toppkampen i runde 13 gikk mellom nyopprykkede Egersund og nylig nedrykkede Vålerenga. Begge lag hadde mulighet til å klatre helt til topps på tabellen med seier, og begge lag hadde sine sjanser. Vålerenga startet best og ledet 1-0 til pause takket være scoring av Jones El-Abdellaoui. Men i andreomgang våknet Egersund skikkelig og skapte flere gode sjanser. Det var ikke ufortjent at utligningen kom fra Stian Michalsen etter en drøy time, og hjemmelaget var nok nærmest seieren totaltsett.
Levanger stod med åtte strake kamper uten seier, mens motstander Aalesund stod med én seier på de siste ti kampene. Mange hadde nok forventet en tett og jevn kamp med uavgjort som det mest sannsynlige resultatet, men det ble på langt nær en jevnspilt kamp. Hjemmelaget dominerte til de grader og var samtidig effektive – det er en god kombinasjon. OBOS-ligaens toppscorer Sanel Bojadzic satte inn 1-0 etter bare tre minutter, mens Adrian Teigen doblet før ti minutter var spilt på Tobb Arena i Levanger. Punktum ble satt med 3-0 etter en drøy halvtime ved Arne Gunnes, mens samme mann fastsatte sluttresultatet til 4-0 like før slutt. Dermed faller Aalesund ned til en sisteplass i OBOS-ligaen.
I Ranheim skulle hjemmelaget skape flest sjanser, men mål skulle det ikke bli før veldig sent i kampen. Raufoss hadde ikke mye å stille opp med, og det ble ekstra vanskelig da unge Torjus Engebakken fikk rødt kort drøye 20 minutter før slutt. Når alle forventet at det skulle ebbe ut i 0-0, dukket målsniken Bendik Bye opp og satte inn matchvinnerscoringen i det 99. spilleminutt.
Sogndal klatrer og målfest i Kristiansand
Tore André Flo og Sogndal var på en nedadgående kurve med kun to poeng på fire kamper før bortekampen mot nyopprykkede Lyn. Jan Halvor Halvorsens menn derimot kom fra en imponerende 4-1-seier mot Start på bortebane og har fått en fin start på OBOS-sesongen. Hjemmelaget tok oppskriftsmessig ledelsen etter snaue kvarteret, men bare fire minutter etter utlignet Sogndal ved Felix Eriksson. Hjemmelaget fortsatte å skape lag, men et effektivt bortelag gikk til pause med 1-2, etter at Edmund Baidoo sendte gjestene i føringen like før pause. Lyn skapte mye mot slutten, men klarte aldri å få utligningen, og dermed tar Sogndal en imponerende seier og klatrer til en sjetteplass.
I Kristiansand fikk publikum virkelig valuta for pengene. Start skuffet stort i forrige hjemmekamp med 1-4-tap mot nyopprykkede Lyn, og det så virkelig dystert ut på tabellen. Men hjemme mot Stabæk fikk laget vist litt av det som bor i dem. Kampens beste spiller, Mathias Gundetjern, sendte vertene i ledelsen etter målgivende fra spissen Eirik Schulze, men like etterpå utlignet Nikolas Walstad for gjestene. Begge lag skapte sjanser, men det var hjemmelaget som skulle gå til pause med ledelse, etter at Tom Strannegård smalt inn 2-1 på overtid. Andreomgangen eksploderte da midtstopper Nicolas Pignatell Jenssen brassesparket inn 3-1, før 17 år gamle Marius Nordal økte ledelsen til 4-1 etter en snau time.
Stabæk reduserte to ganger i innspurten, men Start rir i land en svært viktig 4-3-seier og klatrer bort fra lagene på direkte nedrykk.
Sjokkseier i Kongsvinger til høy OBOS-ligaen odds og spennende bunnduell
Det ble tett og jevnt på Melløs, men Moss beholdt til slutt alle tre poengene i toppkampen mot Bryne og drar forbi laget fra Jæren på tabellen. Thomas Jakobsen ble matchvinner med sitt mål etter 68 minutter.
I bunnen fikk vi en skikkelig duell mellom Sandnes Ulf og Mjøndalen, der hjemmelaget desperat trengte poeng. De øynet muligheten mot et Mjøndalen-lag uten seier på de fem seneste kampene. Og selv om Mjøndalen tok ledelsen, så det lyst ut da Tommy Høiland og Herman Kleppa snudde det til 2-1 med en drøy halvtime igjen å spille. Men Mjøndalen gav ikke opp, og etter 63 minutter ble Erik Brenden tomålsscorer, mens Meinhard Olsen ble matchvinner med sitt 2-3-mål kvarteret før slutt.
I Kongsvinger fikk vi rundens største overraskelse, da serieleder Kongsvinger møtte bunnlaget Åsane. KIL var store favoritter, men flere spillerfeil førte til farlige situasjoner som Åsane effektivt utnyttet. Bortelaget ledet 1-0 til pause etter scoring av Mats Thornes, mens Einar Iversen doblet like etter sidebytte. Kongsvinger fikk det ikke til å stemme, og i stedet for ny spenning i kampen, økte Åsane ledelsen utover kampen. Til slutt endte den forholdsvis jevne kampen sjansemessig, men med 0-5 ble det en skikkelig fiasko for hjemmelaget, som på tross av stortapet beholder serieledelsen foran Vålerenga og Egersund.
Dato | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
16.06. kl. 15:00 | Egersund | Vålerenga | 1-1 |
16.06. kl. 15:00 | Levanger | Aalesund | 4-0 |
16.06. kl. 15:00 | Ranheim | Raufoss | 1-0 |
16.06. kl. 15:00 | Lyn | Sogndal | 1-2 |
16.06. kl. 15:00 | IK Start | Stabæk | 4-3 |
16.06. kl. 15:00 | Moss | Bryne | 1-0 |
16.06. kl. 15:00 | Sandnes Ulf | Mjøndalen | 2-3 |
16.06. kl. 15:00 | Kongsvinger | Åsane | 0-5 |
Unggutta satte fyr på Stabæk.
Stabæk stiller i år med et svært ungt lag, men laget har allikevel klart å produsere flere gode resultater. Det inkluderer onsdagens kamp mot Mjøndalen, der de to 16-åringene Oskar Spiten-Nysæter og Sebastian Olderheim stod for to mål hver i 4-2-seieren. Selv om Mathias Bringaker reduserte tidlig for Mjøndalen, var seieren aldri i tvil for hjemmelaget.
Dato | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
12.06. kl. 19:00 | Stabæk | Mjøndalen | 4-2 |
Oppsummering OBOS-ligaen 12. serierunde – OBOS-ligaen odds
Det skulle bli en skikkelig målfest mellom bunnlaget Aalesund og serieleder Kongsvinger i søndagens oppgjør. Begge lag ønsket å vinne, og det var hjemmelaget Aalesund FK som startet best. Cláudio Braga og Håkon Hammer sendte bunnlaget opp i 2-0 før halvtimen var spilt, og scoringer fra Lucas Haren (KIL) og Sander Kilen sørget for 3-1 til pause. I andreomgang var det Kongsvinger som startet best og reduserte først til 3.2 ved Emil Arendrup Nielsen og utlignet kvarteret før slutt ved Joel Nilsson. Men Aafk hadde ikke gitt opp, og hjemmelagets store spiller, Braga, vartet opp med sin andre målgivende pasning da Kristoffer Nessø satte inn 4-3 med bare åtte minutter igjen på klokka. Men banens beste spiller ble Kongsvingers Lucas Haren, som tre minutter før slutt satte inn sitt andre mål for kampen og sørget for 4-4 i den svært så intense kampen.
Like intenst ble det ikke på Jæren, der Bryne vant 1-0 over bunnlaget Åsane. Bortelaget hadde absolutt ingenting å komme med, og gikk av banen uten å skape en eneste stor målsjanse. Dermed blir Åsane liggende i bunnsjiktet med 10 poeng på 12 kamper – like mange som Start på 14. plass.
Målrikt ble det også mellom de to bunnlagene Mjøndalen og Ranheim. Begge trengte tre poeng for å få avstand til nedrykkslagene og vartet opp med effektiv fotball mot rivalene. Sondre Skogen og Erik Brenden sørget for 2-0 til hjemmelaget etter en drøy halvtime, mens John Hou Sæter skapte nytt liv i kampen like før pause med sin redusering. Mathias Bringaker trodde han ble matchvinner med sin tidligere 3-1-scoring, men John Hou Sæter og Dennis Gaustad satte inn hver sin scoring og sørget for poengdeling og dermed fortsatt en plassering på nederste halvdel av tabellen.
Uavgjort i toppkamp og ny Start-kollaps
Sogndal og Egersund kunne begge være fornøyd med sesongstarten sin, og spesielt nyopprykkede Egersund med 21 poeng på 11 kamper. Men på Fosshaugane Campus var det hjemmelaget som åpnet best og tok ledelsen ved Oliver Hintsa. Den ledelsen holdt seg til pause, men i løpet av tre minutter en drøy time ut i kampen, snudde Egersund det. Storscorer Andreas Helmersen utlignet, mens Heine Åsen Larsen satte inn 1-2 bare tre minutter senere. Men når Egersund trodde de hadde tre poeng i sekken, dukket unggutten Edmund Baidoo opp for Sogndal. Talentet satte inn 2-2 via Egersund Ådne Midtskogen og sørget for poengdeling.
I Kristiansand er det full krise igjen etter en liten opptur de seneste ukene. I kampen mellom Start og Lyn tok først Lyn ledelsen på selvmål, før Start utlignet med Salim Nkubiri. Samme mann fikk to kjappe gule kort – det siste for filming – like før pause og måtte forlate banen. Da hadde allerede Mathias Johansen sendt Lyn i ledelsen. Samme mann satte inn to kjappe etter pause og sørget for et ydmykende 1-4-tap på hjemmebane og fortsatt bunnkamp for hjemmelaget.
På Intility Arena var Vålerenga knusende overlegne og vant 5-1 over Moss i toppkampen i OBOS-ligaen. Ola Kamara og Mees Rijks var blant målscorerne for hjemmelaget, mens Vålerengas Jones El-Abdellaoui ble kåret til banens beste etter både scoring og målgivende for Oslo-klubben.
Dato | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
09.06. kl. 17:00 | Aalesund | Kongsvinger | 4-4 |
09.06. kl. 17:00 | Sogndal | Egersund | 2-2 |
09.06. kl. 17:00 | Stabæk | Sandnes Ulf | utsatt |
09.06. kl. 17:00 | Mjøndalen | Ranheim | 3-3 |
09.06. kl. 17:00 | Start | Lyn | 1-4 |
09.06. kl. 17:00 | Bryne | Åsane | 1-0 |
09.06. kl. 17:00 | Raufoss | Levanger | utsatt |
09.06. kl. 19:00 | Vålerenga | Moss | 5-1 |
Dato | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
05.06. kl. 17:00 | Egersund | Åsane | 1-0 |
Oppsummering OBOS-ligaen 11. serierunde – OBOS-ligaen odds
Nyopprykkede Lyn stod bare med to tap før hjemmekampen mot bunnlaget Mjøndalen fredag kveld. Og mye tydet på at laget skulle ta nok en seier og klatre til topp 6 i OBOS-ligaen på Nadderud, men fem minutter før slutt ordnet rutinerte Mathias Bringaker og Meinard Olsen opp med en utligning og poengdeling.
Egersund har overrasket de fleste denne sesongen og stod ubeseirede på hjemmebane før møte med bunnlaget Raufoss. Men OBOS-ligaen overrasker stadig, og bortelaget tok ledelsen etter 21 minutter ved Erlend Hustad. Egersund presset på for en utligning og skapte flere gode sjanser. Mål ble det riktignok ikke før Heine Åsen Larsen fikk gå opp på et hjørnespark etter 66 minutter. Når de fleste trodde Egersund ville snu det, vartet Raufoss og Andreas Østerud opp med et spektakulært brassespark og tar med seg alle tre poengene – til ganske høy OBOS-ligaen odds.
Serieleder Kongsvinger hadde få utfordringer med å slå topplaget Bryne på hjemmebane. Noa Williams sendte hjemmelaget i ledelsen, mens Lucas Haren doblet like etter pause. Tidligere Start-spiller Jon-Helge Tveita skapte ny spenning drøye kvarteret før slutt, men KIL kranglet inn 3-1 fem minutter før slutt og avgjorde kampen til deres fordel. Dermed er laget fra de dype skoger fortsatt øverst på tabellen i OBOS-ligaen.
Start rotet bort muligheten for borteseier
Start har slitt i årets OBOS-liga og stod foran bortemøte med Levanger uten borteseier siden 16. september 2023. Borte mot overraskelseslaget Levanger åpnet Start godt og tok ledelsen etter bare syv minutter. Ledelsen holdt seg til pause og klokken tikket fort for hjemmelaget utover i andreomgangen. På tross av et massivt press, klarte ikke hjemmelaget å få ballen i mål. 12 minutter før slutt fikk de en håndsrekning, da Mathias Grundetjern sparket bort ballen da målvakten skulle spille ut og fikk sitt andre gule kort. Med 11 mot 10 de siste minuttene, var det et massivt press på bortelagets mål. Og tre minutter på overtid utlignet kaptein Håvard Lorentsen – en massiv skuffelse for formsvake Start, men langt ifra ufortjent ut ifra sjanser og spill.
Aalesund fikk seg en etterlengtet opptur med 4-1 over Åsane forrige helg, men de oransje måtte reise tomhendt fra Melløs i helgen etter at hjemmelaget Moss vant 1-0. Sebastian Pedersen ble matchvinner for Moss med sin scoring etter 77 minutter, noe som sørget for at Moss klatrer til en overraskende tredjeplass. Aalesund blir liggende på en sisteplass med kun åtte poeng.
Enga til andreplass
Vålerenga fikk en treg start på livet i OBOS-ligaen, men sakte men sikkert har Oslo-klubben klatret på tabellen. Etter helgens 3-1-seier mot Bryne er det nå bare Kongsvinger som ligger foran Enga i OBOS-ligaen. Det var riktignok hjemmelaget som tok ledelsen på Ranheim, da John Hou Sæter satte inn en lekker avslutning. Vegard Eggen Hedenstad utlignet for Vålerenga etter en drøy time, mens hjemvendte Ola Kamara snudde det for bortelaget bare minutter senere. Fire minutter før slutt dukket den erfarne spissen opp igjen og punkterte kampen i bortelagets favør. Ranheim ligger dermed på en ellevteplass -kun ett poeng foran Sandnes Ulf på nedrykksplass.
Opprykksjagende Sogndal fikk seg nok en på trynet i helgen, etter at laget virkelig har fått en formsvikt de siste ukene. En plassering helt i toppen av tabellen er nå byttet ut med en sjetteplass etter 1-1 mot Raufoss, 1-2 for Start og 2-3 for Stabæk senest nå i helgen. Oliver Hintsa sendte Sogndal i ledelsen, men talentfulle Oskar Spiten-Nysæter snudde det for Stabæk før pause. Kvarteret før slutt utlignet Martin Høyland og skapte ny spenning. Sogndal produserte masse sjanser og hadde totalt 20 skudd mot Stabæks mål. Men i stedet for hjemmeseier, ble det ny nedtur for Tore Andre Flo og gjengen, da Thomas Roberts satte inn 2-3 syv minutter før slutt og sørget for en ufortjent borteseier på Fosshaugane Campus.
Åsane til sikker plass
I rundens siste kamp sørget Åsane for å ta alle tre poengene i bunnoppgjøret mot Sandes Ulf. Tidligere Brann-spiller Kristoffer Barmen ble matchvinner etter drøye 20 minutter og sender Åsane opp på sikker plass. Ulf faller ned til direkte nedrykk med sine ni poeng.
Dato | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
31.05. kl. 19:00 | Lyn | Mjøndalen | 1-1 |
01.06. kl. 16:00 | Egersund | Raufoss | 1-2 |
01.06. kl. 16:00 | Kongsvinger | Bryne | 3-1 |
01.06. kl. 16:00 | Levanger | Start | 1-1 |
01.06. kl. 16:00 | Moss | Aalesund | 1-0 |
01.06. kl. 16:00 | Ranheim | Vålerenga | 1-3 |
01.06. kl. 16:00 | Sogndal | Stabæk | 2-3 |
01.06. kl. 16:00 | Åsane | Sandnes Ulf | 1-0 |
Oppsummering OBOS-ligaen 10. serierunde – OBOS-ligaen tipping
Den tiende serierunden i OBOS-ligaen åpnet med Vålerenga – Levanger på søndag. Hjemmelaget åpnet sterkest og tok ledelsen ved Mees Rijks, men kvarteret før slutt utlignet Levanger på straffe. Målscorer? Selvsagt Sanel Bojadzic – hans 12. mål for sesongen!
På mandag ble det spilt seks kamper, der vi fikk flere spennende og overraskende kamper. I Ålesund sørget hjemmelaget for å klatre bort fra jumboplassen ved å banke Åsane 4-1 på hjemmebane. Det var Aalesunds andre ligaseier siden 6. april. John Kitolano var tilbake i forsvaret og satte ett av målene, mens Claudio Braga sørget for både mål og målgivende for hjemmelaget. Det begynner å spøke for Åsane, som nå har ganske lav OBOS-ligaen odds for å rykke ned til Post Nord-ligaen.
Det er aldri enkelt å spille på Bryne, og det fikk Ranheim virkelig kjenne på. På tross av at bortelaget tok ledelsen etter snaue 20 minutter, jobbet Bryne seg tilbake og utlignet før pause. Hjemmelaget snudde kampen etter en drøy time, mens Sander Amble Haugen trodde han reddet poenget for Ranheim med en scoring på overtid. Men hele fire minutter på overtid smeller Bryne ballen inn på bakre stople, der Andreas Dybevik står umarkert og banker inn vinnermålet på volley. Det var Brynes fjerde strake hjemmeseier, og nå ligger laget på tredjeplass med like mange poeng som Egersund på andre.
Raufoss stanset Lyns gode rekke
Nyopprykkede Lyn stod med åtte strake kamper uten tap i OBOS-ligaen, og mange som driver med OBOS-ligaen tipping har fått troen på at Lyn kan kjempe helt oppe i kampen om topp 6. Men mot nedrykksdømte Raufoss skulle Jan Halvor Halvorsens menn få seg en kalddusj. Lyn styrte det meste i førsteomgangen, men mål ble det ikke. I stedet skulle Raufoss få en ny giv i andreomgang, og 20 minutter før slutt satte Jan Inge Lynum inn 1-0 til hjemmelaget etter litt klabb og babb. Dermed faller Lyn til en syvendeplass.
Det fordi laget ble forbigått av blant annet Moss, som tok en sterk seier på Consto Arena mot hjemmelaget Mjøndalen. Thomas Jakobsen og Sebastian Pedersen sørget for 2-1 seier til «kællane» fra Moss.
I Sandnes var det ingen overraskelser og bortelaget Kongsvinger tok seg forholdsvis enkelt av et tafatt hjemmelag. Serieleder Kongsvinger har nå god fart mot et direkte opprykk med tre strake seire. DE neste kampene for KIL er Bryne (H), Aalesund (B) og Åsane (H), noe som bør bli enda flere trepoengere.
Tidenes comeback i norsk fotball?
I den siste kampen på søndag møttes Stabæk og Egersund, der vi ble vitne til trolig tidenes mest imponerende comeback i norsk fotball. Stabæk var oddsfavoritter og åpnet også sterkt med 1-0 allerede etter fem minutter. Ledelsen doblet dem før kvarteret var spilt, mens 3-0 satte Sebastian Olderheim inn etter snaue 20 minutter. Da Rasmus Eggen Vinge satte inn 4-0 etter en snau time, var nok både spillere og publikum sikre på seier.
Men etter at Justin Salmon reduserte til 4-1 etter 62 minutter, vartet Egersund opp med en prestasjon som trolig kommer til å gå viralt i fotballverdenen. Storscorer Andreas Helmersen sørget for to mål i løpet av to minutter, og med snaue 20 minutter igjen var plutselig stillingen 4-3. To minutter før slutt utligner Magnus Lankhof Dahlby for bortelaget, og begge lagene presser på for et nytt mål. Fire minutter på overtid legger Henrik Falchener inn for Egersund, og Henrik Elvevold hælsparker inn 4-5 på Zlatan-esk vis til full jubel fra bortefansen, mens hjemmefansen ble sittende i sjokk og vantro. Fra 4-0 til 4-5 på en halvtime. Det gav en av de høyeste oddsene på OBOS-ligaen tipping gjennom tidene.
Schulze sørget for Start-jubel på overtid
Start lå helt nederst på tabellen før hjemmekampen mot Sogndal tirsdag kveld. Etter en svak forestilling på Melløs forrige runde, var det et revansjelystent Start-lag som kom ut på Sparebanken Sør Arena i rundens siste kamp i OBOS-ligaen. En jevnspilt førsteomgang endte i 1-1 etter at talentfulle Edmund Baidoo sendte bortelaget i ledelsen etter 26 minutter, og Tom Strannegård utlignet for Start på overtid.
Andreomgangen ble en stillingskrig, og begge lag skapte flere sjanser til å avgjøre matchen. Men til slutt var det rutinerte Eirik Schulze som skulle bli helten. Kaya Makosso slo ballen ut til Sander Sjøkvist på høyrekanten, som igjen smalt ballen inn i feltet på direkten. Der stod Schulze umarkert og kunne sette inn vinnermålet hele syv minutter på overtid. Det sendte Start opp på sikker plass i OBOS-ligaen!
Dato | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
26.05. kl. 14:30 | Vålerenga | Levanger | 3-1 |
27.05. kl. 19:00 | Bryne | Ranheim | 3-2 |
27.05. kl. 19:00 | Aalesund | Åsane | 4-1 |
27.05. kl. 19:00 | Mjøndalen | Moss | 1-2 |
27.05. kl. 19:00 | Raufoss | Lyn | 1-0 |
27.05. kl. 19:00 | Sandnes Ulf | Kongsvinger | 0-2 |
27.05. kl. 19:00 | Stabæk | Egersund | 4-5 |
28.05. kl. 19:00 | Start | Sogndal | 2-1 |
Oppsummering OBOS-ligaen 9. serierunde – OBOS-ligaen tipping
Moss og Start tyvstartet den niende serierunden i OBOS-ligaen tirsdag 21. mai, og det skulle vise seg å bli en nedtur for det gjestende laget fra Kristiansand. Start fikk årets første seier på 16. mai mot Egersund, men på Melløs falt laget tilbake til gamle synder. Et lite energisk Start-lag ble kjørt over av hjemmelaget, som anført av Ian Hoffmann og Marius Andersen ledet 2-0 snaue ti minutter ut i andreomgangen. Start reduserte på straffespark ved Sander Sjøkvist, men bortelaget kom aldri nærmere poeng og ligger fortsatt nest sist i OBOS-ligaen.
Opprykksjagende Stabæk fikk seg en kalddusj i Ranheims-fjæra, da Bob Bradleys menn ble knust hele 3-0. John Hou Sæter satte to straffespark for hjemmelaget, mens Erik Tønne satte inn et mål etter et frispark. Stabæk var absolutt med i kampen, men hadde ikke marginene på sin side. Dermed går de på årets første ligatap.
Nyopprykkede Levanger trenger ikke mange sjanser for å score mål. Borte mot opprykkskollega Egersund brukte de åtte minutter og to sjanser på å gå opp i en 2-0-ledelse. Selvsagt var toppscorer Sanel Bojadzic en av målscorerne. Egersund skapte flere sjanser og fikk en viktig redusering tidlig i andreomgang. Det var alt annet enn ufortjent at storscorer Andreas Helmersen utlignet seks minutter før slutt og sørget for poengdeling. Bojadzic (11) og Helmersen (8) er OBOS-ligaens toppscorere for øyeblikket.
Målfest på Åsane Arena
Vålerenga skuffet stort 16. mai og tapte hjemme mot Kongsvinger. På onsdag var de tilbake på vinnersporet, da Åsane ble knust hele 5-1 på bortebane. Henrik Bjørdal (2), Martin Kreuzriegler og Mees Rijks sørget for en 4-0-ledelse til pause, og kampen var på det tidspunktet allerede avgjort. I sluttminuttene sørget Sander Strand både for redusering og selvmål som fastsatte sluttresultatet til 1-5.
Kongsvingers 38 år gamle storscorer Adem Güven fortsetter å levere i OBOS-ligaen. Spissen stod bak det første av tre mål for Kongsvinger denne runden. Laget fulgte opp 16. mai-seieren mot Vålerenga ved å slå Mjøndalen 3-2 på hjemmebane. Det fører laget fra de dype skoger helt til topps på OBOS-ligatabellen.
Aalesund er OBOS-ligaens jumbolag, og situasjonen ser ikke ut til å forbedre seg med det første. Borte mot Bryne var laget igjen sjanseløse og tapte 2-0 etter scoringer av Robert Undheim og Luis Görlich. Bryne på sin side ligger nå på en svært overraskende fjerdeplass – kun ett poeng bak Sogndal på andreplass.
Sogndal hadde muligheten til å beholde ligaledelsen med seier hjemme mot svake Raufoss, men det ville seg ikke helt for laget fra saftbygda. Laget tok ledelsen på sin første sjanse, men en utligning av Kristoffer Hay sørget for en overraskende poengdeling på Fosshaugane Campus.
Dato | Hjemmelag | Bortelag | Resultat |
---|---|---|---|
21.05. kl. 19:00 | Moss | Start | 2-1 |
22.05. kl. 19:00 | Ranheim | Stabæk | 3-0 |
22.05. kl. 19:00 | Egersund | Levanger | 2-2 |
22.05. kl. 19:00 | Åsane | Vålerenga | 1-5 |
22.05. kl. 19:00 | Kongsvinger | Mjøndalen | 3-2 |
22.05. kl. 19:00 | Bryne | Aalesund | 2-0 |
22.05. kl. 19:00 | Sogndal | Raufoss | 1-1 |
23.05. kl. 19:00 | Lyn | Sandnes Ulf | 5-0 |
Oppsummering OBOS-ligaen 8. serierunde – OBOS-ligaen tipping
Det ble en innholdsrik og spennende 16. mai-runde i OBOS-ligaen 2024, der vi både fikk overraskende seire og mye spenning. Og selvsagt mange mål. Slik var den åttende serierunden i OBOS-ligaen.
I bunnoppgjøret mellom Mjøndalen og Åsane, var det hjemmelaget som dro det lengste strået etter to kjappe mål tidlig i kampen. Mjøndalen ledet 2-0 allerede etter ni minutter, og selv om Åsane reduserte før pause, klarte de brunkledde å dra i land en seier foran 1206 tilskuere på Consto Arena
Kriserammede Aalesund fortsatte den dårlige trenden på Color Line Stadion. Foran over 4500 tilskuere måtte de oransjekledde igjen se motstanderen stikke av gårde med alle poengene. To mål i førsteomgangen sørget for 2-0-seier til Sogndal, som dermed klatrer til topps på tabellen i OBOS-ligaen 2024.
Nyopprykkede Levanger tok imot de lokale rivalene Ranheim på Tobb Arena Levanger, i en kamp som skulle vise seg å bli svært så jevn og spennende. Det var hjemmelaget som åpnet best og tok ledelsen ved Jo Sondre Aas, mens OBOS-toppscorer Sanel Bojadzic økte til 2-0 syv minutter før pause. Men et selvmål av Jonas Pereira sørget for ny spenning like før pause, og i andreomgang styrte Ranheim mye av spillet. Selv om de store sjansene uteble, var det ikke ufortjent at Bendik Bye utlignet og sørget for 2-2 i Levanger.
Spenning i lokalderbyer
I Raufoss var det bortelaget Moss som tok alle poengene på 16. mai, etter at Sebastian Pedersen og Kristian Strande sørget for 0-2 på Nammo stadion. Mer spenning ble det i lokalderbyet mellom Sandes Ulf og Bryne, der bortelaget hadde fått den beste starten på sesongen. Men i et lokalderby kan alt skje, og foran hele 4432 tilskuere på Øster Hus Arena sørget Markus Aanesland for en tidlig ledelse til hjemmelaget. Brynes Eirik Saunes utlignet etter en drøy time, men bare minutter senere dukket ringreven Tommy Høiland opp og sørget for tre poeng til hjemmelaget. Med det klatret Ulf bort fra bunnstriden og fikk kontakt med lagene midt på tabellen.
I Oslo var det også et lokalderby, der Stabæk og Lyn skulle kjempe om poengene. Lyn tok ledelsen på Nadderud etter bare ti minutter og holdt ledelsen til pause. Etter en snau time dukket den erfarne storscoreren Kristian Fardal Opseth opp og utlignet for hjemmelaget. Mest spenning fikk vi riktignok i sluttminuttene, der Oskar Spiten-Nysæter snudde det for hjemmelaget, før William Sell utlignet hele fem minutter på overtid – et fortjent bortepoeng for nyopprykkede Lyn.
Endelig for Start, mens Vålerenga skuffet
IK Start stod uten seier på de syv første serierundene, og i Kristiansand skulle det jumboplasserte hjemmelaget møte serielederen Egersund på Sparebanken Sør Arena. Det ble en fartsfylt og spennende kamp som inneholdt det meste. Start ledet både 1-0 og 2-1, men Egersunds storscorer Andreas Helmersen holdt bortelaget inne i kampen – og 2-2-målet kom langt på overtid i førsteomgangen. Det gav bortelaget momentum, og Helmersen sørget for 2-3 og hat-trick like etter pause. Mange trodde da Start skulle falle sammen, men kaptein Eirik Schulze tok ansvar og scoret sitt andre mål for å utligne stillingen. Da Salim Nkubiri vartet opp med driblehow og sendte en nærmest ferdigscoret pasning til Mathias Grundetjern, var snuoperasjonen et faktum. Start vinner sin første kamp for sesongen.
På Intility var hele 10 770 tilskuere møtt opp for å feire dagen før dagen, men det ble mange skuffede ansikter på vei ut fra stadion. Vålerenga spilte en svak kamp og tapte 2-0 hjemme for Kongsvinger. Dermed er det Kongsvinger som ligger på en direkte opprykksplass, mens Enga ligger nede på en svak åttendeplass.
Oppsummering OBOS-ligaen 7. serierunde – OBOS-ligaen tipping
Bryne fortsatte sin gode sesongstart ved å slå formsvake Mjøndalen 1-0 på hjemmebane. Det var den sjette strake kampen som endte med 1-0 for Bryne, etter at de har slått henholdsvis Raufoss, Sogndal og Mjøndalen og tapt mot Stabæk, Levanger og Bryne med samme sifre. Det tar Bryne til en fjerdeplass i OBOS-ligaen – kun to poeng bak serieleder Egersund. Men det er fortsatt høy OBOS-ligaen odds på at Bryne tar en av de to opprykksplassene til Eliteserien.
Lavere odds er det at Tore André Flo og Sogndal ender opp som ett av opprykkslagene fra OBOS-ligaen 2024. Laget har startet sterkt og tok en overbevisende 5-1-seier mot Sandnes Ulf i helgen. Det unge laget herjet til tider med Sandnes, og vant fullt fortjent hjemme på Fosshaugane Campus. Målscorere for Sogndal ble Mathias Øren (18 år), Edmund Baidoo (18 år), 2x Erik Faltaker (19 år) og Oliver Hitsa (23 år).
Kongsvinger var store oddsfavoritter mot Raufoss, men laget fra Vestre Toten har overrasket noe i år. Laget banket opprykksfavoritt Aalesund borte og vant hjemme mot Åsane i de to siste kampene. Selv om Kongsvinger hadde mye ball og de fleste sjansene i helgens kamp, klarte underdogen Raufoss å ta med seg ett poeng. Det gjør at Raufoss overraskende ligger på en niendeplass i OBOS-ligaen 2024 etter syv spilte runder.
Ny Aalesund-nedtur og krise i Start
Aalesund var foran 2024-sesongen en av de store favorittene til å kjempe om opprykk til Eliteserien, men etter en svak sesongstart kjemper nå laget om å unngå nedrykk. Kun ett poeng på de fem siste kampene har plassert dem på en direkte nedrykksplass, og selv om OBOS-liga oddsen for et Aalesund-nedrykk fortsatt er ganske høy, skal laget passe seg. Skader har ødelagt mye for de oransje fra Jugendbyen, og laget har en voldsom jobb foran seg. I helgen møtte de opprykksfavoritt Vålerenga, og Oslo-laget hadde forholdsvis få problemer med å ta 3 poeng på Color Line Stadion. Magnus Riisnæs og Jones El-Abdellaoui sørget for målene som sendte Enga opp på en sjetteplass, mens Aalesund blir liggende på en nest sisteplass med sine fem poeng.
I Kristiansand er det en enda større krise, da Start enda har til gode å vinne i OBOS-ligaen 2024. Man visste det ville bli tøft med ny trener og en forholdsvis urutinert stall, men at Azar Karadas og co skulle stå uten seier på de syv første kampene var det nok ikke mange som hadde tippet på forhånd. I helgen skulle Start prøve å ta årets første seier borte mot Åsane, som også stod uten seier i årets liga. Men laget skapte aldri nok farlige sjanser og måtte til slutt se seg slått 1-0. Målet kom – selvsagt – fra tidligere Start-spiller og innbytter Steffen Lie Skålevik. Start ligger nå helt sist med kun tre poeng på syv kamper!
Målrikt på Melløs og ny Egersund-skalp
Et effektiv Stabæk-lag så ut til å dra hjem med tre poeng fra Melløs, etter at Bassekout Diabaté, Oskar Spiten-Nysæter og Sebastian Olderheim sendte bortelaget opp i en 3-0-ledelse etter 51 minutter mot Moss. Men hjemmelaget gav aldri opp og med hjelp av innbytter Eythor Bjørgolfsson satte Moss inn støtet mot slutten av kampen. Bjørgolfsson reduserte drøye kvarteret før slutt, mens Ian Hoffmann satte nummer to i kassa bare fire minutter senere. Åtte minutter før slutt satt utligningen med Bjørgolfsson, og Moss tar et imponerende, men fortjent, poeng hjemme mot favorittene Stabæk.
Levanger og toppscorer Sanel Bojadzic har imponert mange i OBOS-ligaen 2024, men selv om storscoreren igjen tegnet seg på scoringslisten borte mot Lyn, holdt det ikke for Levanger. Jan Halvor Halvorsen og Lyn vinner 3-1, mens Levanger går på sin fjerde strake kamp uten seier.
I OBOS-ligaens siste kamp møttes Ranheim og overraskelseslaget Egersund på EXTRA Arena i Ranheim. Jon Hou Sæter sendte hjemmelaget i ledelsen etter en imponerende førsteomgang av hjemmelaget. Men så snudde det helt i andreomgangen, og Egersund begynte å skape sjanser. Først utlignet Magnus Lankhof Dahlby til 1-1, før tidligere Ranheim-spiller Andreas Helmersen snudde det for bortelaget. På tampen av kampen punkterte Ingvald Halgunset matchen for Egersund, som høyst overraskende leder OBOS-ligaen 2024. Hvem hadde satt penger på den OBOS-liga oddsen før sesongen?
Nå venter en spennende 16. mai-runde i OBOS-ligaen, der vå blant annet får bunn mot topp i Start-Egersund og et Oslo-derby mellom Stabæk og Lyn. Derby blir det også når Levanger møter Ranheim på TOBB Arena i Levanger og når Sandnes Ulf tar imot Bryne på ØsterHus Arena.
OBOS-liga odds får du på alle våre anbefalte bettingsider for OBOS-liga betting.
Oppsummering OBOS-ligaen 7. serierunde – OBOS-ligaen odds
I Mjøndalen gjestet skaderammede Aalesund et hjemmelag som i forrige runde snudde en dårlig trend til en imponerende 5-3-seier mot Vålerenga – riktignok med en god del effektivitet involvert. Aalesund på sin side stod med fire strake tap, inkludert et 1-0-tap mot Hødd i cupen. Oppgjøret ble jevnt og tøft, og selv om hjemmelaget var nærmest seier, delte de poengene broderlig etter mål av Meinhard Olsen på straffe og Isaac Atanga.
Stabæks sesonginnledning har vært preget av effektivt spill, og Bob Bradleys menn har plukket mange poeng selv med mindre imponerende prestasjoner. Men mot Kongsvinger fikk vi se hva som virkelig bor i Bærumslaget, for det ble en oppvisning av de sjeldne. Aleksander Andresen, Nicolai Næss og Bassekou Diabaté sørget for 3-0 allerede etter en drøy halvtime, og da Kongsvingers Harald Holter ble utvist like før pause, ble det enda tyngre for KIL. Diabaté økte med sitt andre tidlig i andreomgang, mens Thomas Roberts fastsatte sluttresultatet til 5-0 før timen var spilt. Dermed er det Stabæk som er ny serieleder i OBOS-ligaen 2024. Kan de ta seg direkte opp til Eliteserien?
Målrikt ble det også i Sandnes, der et effektivt hjemmelag så ut til å dra i land tre poeng etter en 3-1-ledelse med bare 20 minutter igjen å spille. Hjemmelagets ringrev Tommy Høiland sørget for to av målene, mens samme mann la opp til Daniel Braut på 3-1. Men en flott sluttspurt av Moss sørget for poengdeling på Øster Hus Arena. Sebastian Pedersen satte to for bortelaget, mens Bo Hegland satte inn 3-3 på et direkte frispark elleve minutter før slutt. Dermed får ingen av lagene noen særlig avstand til bunnen av tabellen i OBOS-ligaen.
Første Raufoss-gevinst på hjemmebane siden august
I Raufoss møtte hjemmelaget et Åsane-lag uten tap og seier så langt denne sesongen. Fire kamper og fire uavgjort var uttellingen så langt for Morten Rosselands menn, og dessverre skulle det ikke bli flere poeng heller denne dagen. Det ble et ganske målfattig oppgjør, på tross av at begge lag fikk et straffespark hver i løpet av de 90 minuttene. Ingen av lagene klarte å utnytte muligheten, men det gjorde Erlend Hustad, som satte inn kampens eneste mål etter 43 minutter. Det var også Raufoss sin første hjemmeseier siden slutten av august 2023.
OBOS-ligaens toppscorer måtte finne seg i å gå målløs av banen i kampen mellom Levanger og Sogndal. Sanel Bojadzic stod med åtte mål på de fem første kampene, men heller ikke tankspissen til Levanger klarte å få hull på byllen i en kamp som til slutt endte målløst.
Målløst ble det også i Kristiansand, der Start fortsatt jakter sin første seier for sesongen. OBOS-ligaens jumboplasserte lag var nærmest seieren etter flere sjanser fra Tom Strannegård, Alagie Sanyang og Mathias Grundetjern, men ballen ville ikke i mål. Dermed ligger Start fortsatt nederst uten seier og med kun 3 poeng.
Klabb og babb sørget for Vålerenga-seier
Bryne åpnet sterkt i begge omgangene, men alt i alt var det Vålerenga som var det beste laget på Intility lørdag kveld. Men mål ble det ikke før Bryne klønet det til etter en snau time spilt. Vålerenga-spillerne stod i kø for å score, men redninger og blokkeringer sørget for å holde ballen ute. Til slutt klareres ballen svakt og avslutningen går via en forsvarer. Da Jacob Haahr Steffensen da prøver å takle ballen bort, går den i stedet i eget nett.
I rundens siste kamp skulle overraskelseslaget Egersund møte sin opprykkskollega Lyn. Egersund stod med tre seire og en uavgjort på de første fem kampene og hadde et lite favorittstempel foran kampen. Men det var Lyn som gikk til pause med en forholdsvis fortjent 1-0-ledelse. I andreomgang viste Egersund hvorfor de ligger der de ligger og kjørte til tider over Lyn. Utligningen kom riktignok ikke før i det 86. minuttet, og Lyn holdt unna til 1-1. Dermed ligger Egersund på en svært imponerende andreplass, mens Lyn har plassert seg midt på tabellen på en åttendeplass.
Oppsummering OBOS-ligaen 6. serierunde – OBOS-ligaen odds
Aalesund har ikke fått en drømmestart på OBOS-ligaen 2024. For etter uavgjort mot Stabæk og seier over Start, har Christian Johnsens menn gått på tre strake tap. Først ble nyopprykkede Lyn for sterke i Aalesund, før de tapte 3-1 for et annet nyopprykket lag – Egersund. I helgen skulle det virkelig smelle for skadeskutte Aalesund, da de var vertskap for nedrykkstippede Raufoss. For selv om hjemmelaget tok ledelsen, skulle et offensivt Raufoss-lag skape virkelig problemer. Fire mål og fire ulike målscorere sørget for en sjokkerende 4-1-seier til bortelaget – fullt fortjent etter sjanser og spill.
Opprykksjagende Sogndal fikk seg en smell på Jæren, da Bryne tok ledelsen etter bare 48 sekunder. Ingen av lagene klarte å produsere noen særlige farligheter etter dette, og dermed klatrer Bryne til en overraskende tredjeplass i OBOS-ligaen. Kan de rødkledde fra Jæren kjempe om opprykk denne sesongen?
I Kongsvinger var hjemmelaget favoritter mot et Start-lag i krise. Men KIL fikk det kanskje litt lettere enn forventet. Eric Taylor, Lucas Haren og Vegard Leikvoll Moberg sørget for 3-0 til Kongsvinger ved halv tid. Start reiste seg noe i andreomgangen, men ikke nok til å være i nærheten av poeng. Start-trener Azar Karadas står fortsatt uten seier med sitt nye lag både i serien og cupen. Start er favoritter hjemme mot Ranheim neste helg, der de gulsvarte står i 1,87 i odds for å ta sin første seier hos bettingsiden Kingmaker.
Opprykkslagene fortsetter å imponere
Ett av lagene som virkelig har imponert i sesongstarten er nyopprykkede Egersund. Laget nekter å tape og står med 10 av 12 mulige poeng så langt i OBOS 2024. Det inkluderer sterke seire over Sandnes Ulf (B) og Aalesund (H), samt uavgjort borte mot opprykksfavoritt Kongsvinger. Lørdag var de igjen på jakt etter trepoenger – denne gangen mot Moss på Melløs. Andreas Helmersen sendte bortelaget i ledelsen etter bare åtte minutter, men etter et drøyt kvarter satt utligningen for Moss ved Bo Hegland. Ingen av lagene klarte å skape all verdens utover i kampen, før Magnus Høiseth dukket opp for bortelaget. Storscoreren fra opprykkssesongen var kald og bredsidet inn 2-1 til Egersund på overtid – nok en sterk seier.
Nyopprykkede Levanger og superspissen Sanel Bojadzic er det også mange som har blitt imponert over. Med 5-0 over Moss og 1-0 på Bryne har laget lagt seg i toppsjiktet. Borte mot Sandnes Ulf skulle de på ny vise sine offensive krefter. Den tidligere Klepp-spillere og OBOS-ligaens toppscorer, Bojadzic, sørget for 1-0 allerede etter seks minutter. Sandnes Ulf var noe heldig da de snudde det i løpet av et par minutter før pause og gikk til halv tid med 2-1. Levanger var klart det beste laget her og hadde hele tre skudd i treverket og to annullerte mål. Heldigvis reiste de ikke tomhendt fra Sandnes, etter at Bojadzic utlignet etter en snau time. Det var spissens åttende mål på fem kamper!
Oslo-lagene skuffet
Stabæk har hatt litt marginer i starten av sesongen og plukket åtte poeng på fire kamper som ikke helt har vist hva de har inne. Mot Åsane hadde de igjen marginene på sin side, da Kasper Pedersen dukket opp og sikret ett poeng tre minutter på overtid. Kampen var forholdsvis jevnspilt, og resultatet var det ikke noe å si på.
Men den store bomben i OBOS-ligaens runde fem fikk vi i Mjøndalen. Hjemmelaget stod med fattige to poeng foran hjemmekampen mot opprykksfavoritt Vålerenga. Det var mange som sperret opp øynene når 19 år gamle Alie Conteh sendte hjemmelaget i føringen med 3-1 til pause. Og enda flere var det som gned seg i øynene, når Mjøndalen gikk opp i 5-1 kun minutter før slutt. Riktignok reduserte Vålerengas Jonas El-Abdellaoui og Christian Borchgrevink to ganger på overtid, men 5-3-tap mot Mjøndalen var en stor strek i regningen til opprykksjagende Enga.
I rundens siste kamp spilte Lyn og Ranheim 1-1 i en jevn kamp på Nadderud Arena. Begge lagene hadde sjanser til å vinne, men alt i alt er nok et 1-1-resultat et riktig bilde av kampen.
Oppsummering OBOS-ligaen 5. serierunde – OBOS-ligaen tipping
Nyopprykkede Levanger har overrasket mange denne sesongen, og anført av superspissen Sanel Bojadzic hadde laget foran denne kampen tatt hele 7 av 9 poeng. Men mot opprykksjagende Kongsvinger fikk hjemmelaget tidlig problemer. KIL – uten OBOS-legenden Adem Güven på banen – tok ledelsen etter bare tre minutter ved Noa Williams. Samme mann gav den målgivende pasningen til Ludvig Langrekken, da bortelaget doblet etter 10 minutter. Etter dette kom hjemmelaget mer med i kampen og fikk sin redusering ved Bojadzic etter en time – hans sjette mål for sesongen. Men nærmere kom ikke Levanger og gikk dermed på sitt første tap for sesongen.
Nedrykkstippede Raufoss tok imot Bryne hjemme på Nammo Stadion, der hjemmefansen håpte på årets første trepoenger. Men Bryne var best i det meste på Vestre Toten, og det hjalp ikke at hjemmelaget fikk Andreas Østerud utvist etter halvtimen spilt. Bryne presset på og fikk sitt mål ved Duarte Moreira etter 71 minutter. En fullt fortjent seier til bortelaget, som klatrer til en sjetteplass på tabellen.
Etter fire poeng på bortebane skulle nyopprykkede Egersund endelig spill på hjemmebane i OBOS-ligaen. Men laget fikk ingen god start på kampen, for etter bare halvannet minutt danset Markus Karlsbakk seg igjennom forsvaret og sendte Aalesund i ledelsen. Men denne kampen hadde ikke Egersund tenkt til å tape, og hjemmelaget kjørte til tider over skadeplagede Aalesund. Stian Michalsen og Henrik Falchener snudde det før pause, før Magnus Lankhof Dahlby punkterte kampen på overtid – en fullt fortjent seier til Egersund.
Høiland ødela for Start nok en gang
Start og Sandnes Ulf har begge fått en trang start på årets sesong og trenge begge tre poeng på Sparebanken Sør Arena, men det var hjemmelaget som kom best i gang. Start skapte flere gode sjanser og tok også ledelsen ved kaptein Eirik Schulze etter en halvtimes spilt. Etter en snau time var Sandnes Ulf nære utligning, da et skudd gikk via Ulf-forsvarer Espen Hammer Berger og forbi Start-keeper Mads Viken. Men på streken stod den lokale stopperen Sivert Sira Hansen og reddet hjemmelaget. Begge lag skapte sjanser mot slutten, og tre minutter på overtid mistet Start seieren da rutinerte Tommy Høiland fikk stå umarkert på bakerste stolpe. Dermed ender det 1-1 i bunnoppgjøret.
Tore Andre Flo og Sogndal har hatt en god start på sesongen, og med deres 1-0-seier over Moss i helgen ligger laget helt øverst i OBOS-ligaen. Sogndal hadde forholdsvis bra kontroll og tok en fullt fortjent seier mot Moss. Hjemmepublikummet måtte riktignok vente over 70 minutter på scoringen, da Felix Eriksson satte et frispark direkte i mål bak Moss-målvakt Mathias Eriksen Ranmark.
Et effektivt Åsane-lag lagde trøbbel for Ranheim på Extra Arena i Trondheim. Hjemmelaget var best i det meste i førsteomgangen – bortsett fra å score mål. For lagene gikk til pause på stillingen 0-1 etter en scoring av storscorer Erling Myklebust. Ranheim utlignet tidlig ved en annen storscorer – Bendik Bye. Men Åsane hadde mer på lager. Drøye 10 minutter før slutt tok de igjen ledelsen, men Ranheims Vetle Wenaas utlignet bare et par minutter senere. Flere mål ble det ikke, og Åsane spilte sin tredje strake uavgjortkamp, selv om Ranheim kanskje hadde fortjent alle poengene her.
Uavgjort i rekordderbyet
På Ullevaal stadion var det duket for ett av de heteste derbyene i norsk fotball – og det foran et rekordstort publikum i OBOS-ligaen. Oppgjørene mellom Lyn og Vålerenga har alltid vært innholdsrike og trukket mange tilskuere. Blant annet hadde Lyn en rekke på hele 28 år der de aldri tapte for rivalene. I helgen møttes lagene for første gang på 15 år – Vålerenga som nylig nedrykket fra Eliteserien, mens Lyn i fjor rykket opp fra Post Nord-ligaen.
Over 24 000 tilskuere hadde samlet seg denne lørdagskvelden – noe som aldri har skjedd i OBOS-ligaen tidligere. Det var Vålerenga og Daniel Håkans som fikk den beste starten på kampen, da finnen sendte Enga i ledelsen etter en drøy halvtime. Men så rotet VIF-spissen Mees Rijks det til og fikk sitt andre gule kort i kampen og dermed marsjordre. Like før pause utlignet Andreas Hellum på akrobatisk vis og lagene var like langt. Lyn presset på i andreomgang med 11 mot 10 menn, men hjemmelaget klarte aldri å skape farlige nok sjanser til å dra i land seieren. Dermed ble det en fortjent poengdeling mellom de to Oslo-klubbene, som begge ligger med 5 poeng midt på tabellen i OBOS-ligaen.
Oppsummering OBOS-ligaen 4. serierunde – OBOS-ligaen odds
Nyopprykkede Levanger har overrasket mange denne sesongen, og anført av superspissen Sanel Bojadzic hadde laget foran denne kampen tatt hele 7 av 9 poeng. Men mot opprykksjagende Kongsvinger fikk hjemmelaget tidlig problemer. KIL – uten OBOS-legenden Adem Güven på banen – tok ledelsen etter bare tre minutter ved Noa Williams. Samme mann gav den målgivende pasningen til Ludvig Langrekken, da bortelaget doblet etter 10 minutter. Etter dette kom hjemmelaget mer med i kampen og fikk sin redusering ved Bojadzic etter en time – hans sjette mål for sesongen. Men nærmere kom ikke Levanger og gikk dermed på sitt første tap for sesongen.
Nedrykkstippede Raufoss tok imot Bryne hjemme på Nammo Stadion, der hjemmefansen håpte på årets første trepoenger. Men Bryne var best i det meste på Vestre Toten, og det hjalp ikke at hjemmelaget fikk Andreas Østerud utvist etter halvtimen spilt. Bryne presset på og fikk sitt mål ved Duarte Moreira etter 71 minutter. En fullt fortjent seier til bortelaget, som klatrer til en sjetteplass på tabellen.
Etter fire poeng på bortebane skulle nyopprykkede Egersund endelig spill på hjemmebane i OBOS-ligaen. Men laget fikk ingen god start på kampen, for etter bare halvannet minutt danset Markus Karlsbakk seg igjennom forsvaret og sendte Aalesund i ledelsen. Men denne kampen hadde ikke Egersund tenkt til å tape, og hjemmelaget kjørte til tider over skadeplagede Aalesund. Stian Michalsen og Henrik Falchener snudde det før pause, før Magnus Lankhof Dahlby punkterte kampen på overtid – en fullt fortjent seier til Egersund.
Høiland ødela for Start nok en gang
Start og Sandnes Ulf har begge fått en trang start på årets sesong og trenge begge tre poeng på Sparebanken Sør Arena, men det var hjemmelaget som kom best i gang. Start skapte flere gode sjanser og tok også ledelsen ved kaptein Eirik Schulze etter en halvtimes spilt. Etter en snau time var Sandnes Ulf nære utligning, da et skudd gikk via Ulf-forsvarer Espen Hammer Berger og forbi Start-keeper Mads Viken. Men på streken stod den lokale stopperen Sivert Sira Hansen og reddet hjemmelaget. Begge lag skapte sjanser mot slutten, og tre minutter på overtid mistet Start seieren da rutinerte Tommy Høiland fikk stå umarkert på bakerste stolpe. Dermed ender det 1-1 i bunnoppgjøret.
Tore Andre Flo og Sogndal har hatt en god start på sesongen, og med deres 1-0-seier over Moss i helgen ligger laget helt øverst i OBOS-ligaen. Sogndal hadde forholdsvis bra kontroll og tok en fullt fortjent seier mot Moss. Hjemmepublikummet måtte riktignok vente over 70 minutter på scoringen, da Felix Eriksson satte et frispark direkte i mål bak Moss-målvakt Mathias Eriksen Ranmark.
Et effektivt Åsane-lag lagde trøbbel for Ranheim på Extra Arena i Trondheim. Hjemmelaget var best i det meste i førsteomgangen – bortsett fra å score mål. For lagene gikk til pause på stillingen 0-1 etter en scoring av storscorer Erling Myklebust. Ranheim utlignet tidlig ved en annen storscorer – Bendik Bye. Men Åsane hadde mer på lager. Drøye 10 minutter før slutt tok de igjen ledelsen, men Ranheims Vetle Wenaas utlignet bare et par minutter senere. Flere mål ble det ikke, og Åsane spilte sin tredje strake uavgjortkamp, selv om Ranheim kanskje hadde fortjent alle poengene her.
Uavgjort i rekordderbyet
På Ullevaal stadion var det duket for ett av de heteste derbyene i norsk fotball – og det foran et rekordstort publikum i OBOS-ligaen. Oppgjørene mellom Lyn og Vålerenga har alltid vært innholdsrike og trukket mange tilskuere. Blant annet hadde Lyn en rekke på hele 28 år der de aldri tapte for rivalene. I helgen møttes lagene for første gang på 15 år – Vålerenga som nylig nedrykket fra Eliteserien, mens Lyn i fjor rykket opp fra Post Nord-ligaen.
Over 24 000 tilskuere hadde samlet seg denne lørdagskvelden – noe som aldri har skjedd i OBOS-ligaen tidligere. Det var Vålerenga og Daniel Håkans som fikk den beste starten på kampen, da finnen sendte Enga i ledelsen etter en drøy halvtime. Men så rotet VIF-spissen Mees Rijks det til og fikk sitt andre gule kort i kampen og dermed marsjordre. Like før pause utlignet Andreas Hellum på akrobatisk vis og lagene var like langt. Lyn presset på i andreomgang med 11 mot 10 menn, men hjemmelaget klarte aldri å skape farlige nok sjanser til å dra i land seieren. Dermed ble det en fortjent poengdeling mellom de to Oslo-klubbene, som begge ligger med 5 poeng midt på tabellen i OBOS-ligaen.
Oppsummering OBOS-ligaen 3. serierunde – OBOS-ligaen tipping
Både Vålerenga og Stabæk rykket ned fra Eliteserien på dramatisk vis i 2024, og begge lag er klar for å kjempe om direkte opprykk denne sesongen. Søndag møttes de to lagene på Intility Arena foran 9000 tilskuere. Men hjemmefansen måtte gå slukøret hjem etter at bortelaget vant 3-1 og tok initiativet i opprykkskampen. Begge lag skapte en rekke sjanser, men Sondre Rossbach i Stabæk-buret hadde en meget god dag på jobb. Bassekou Diabat og Kasper Pedersen (2) scoret for Stabæk, mens nederlandske Mees Rijks satte inn Vålerengas utligningsmål like før pause.
På Åsane var det Sogndal og stjerneskuddet Edmund Baidoo (18) som åpnet best. Unggutten satte inn sitt andre mål for sesongen og sendte bortelaget i en fortjent ledelse etter snaue halvtimen på Åsane Arena. Det var også Sogndal som hadde overtaket store deler av kampen, men etter et Åsane-press mot slutten av kampen, fikk hjemmelaget et sent utligningsmål ved Magnus Bruun-Hansen. Det godt hjulpet av en gavmild sisteskanse hos Sogndal.
Sanel Bojadzic og Levanger fortsetter kjøret i OBOS-ligaen etter opprykket i 2023! Den tidligere Klepp-, Vidar-, Brodd- og Fram Larvik-spissen satte mandag inn sitt femte mål for sesongen, da han sendte Levanger i ledelsen borte mot Bryne. Med ryggen vendt mot mål snudde spissen seg i 16-meteren og banket inn ballen i krysset før minuttet var spilt på Bryne stadion. Flere mål ble det ikke, selv om begge lag hadde muligheter til å både øke ledelsen og utligne. Levanger topper da OBOS-ligaen, mens Bojadzic topper målscorerlisten!
Årets første poeng for Start
Start har hatt en krisestart på sesongen med to tap, bunnen av tabellen og en flau cup-exit mot MK fra fjerdedivisjon. Men borte mot Mjøndalen så vi litt mer av hva Start kan utrette denne sesongen. Laget kom til flere gode sjanser og tok også ledelsen ved Alagie Sanyang. Men bare minutter glapp det i markeringene, og hjemmelaget fikk lov til å utligne ved tidligere Start-spiller Mathias Bringaker. Flere mål ble det ikke, og Start måtte også se viktige Sanyang og keeper Jasper Torkildsen forlate banen med skade i førsteomgang.
Nyopprykkede Egersund vartet opp med målfest i serieåpningen, da Sandnes Ulf ble slått 4-3. Mandag var de igjen i aksjon, og på nytt endte det målrikt for det nyopprykkede laget. Heine Åsen Larsen (2) og Andreas Helmersen sørget for at bortelaget overraskende ledet 3-1 etter en snau time mot opprykksfavoritt Kongsvinger. Men en god sluttspurt sikret 3-3 og poengdeling for Kongsvinger, som kanskje var hakket nærmere seieren.
Målsniken Tommy Høiland var servitør i kampen mellom Sandnes Ulf og Raufoss. Den 34 år gamle spissen stod bak begge målene til Sandnes Ulf i 2-0-seieren, i en kamp som fort kunne ha endt uavgjort med tanke på hvor mange sjanser som ble skapt. På Melløs ble det heller ikke skapt all verdens med sjanser i kampen mellom Moss og Ranheim. Ranheim hadde ballen og Moss var effektive og vant til slutt 2-1 – men kanskje hadde det mer korrekte resultatet her vært uavgjort.
Den store bomben i den tredje serierunden fikk vi i Aalesund, der nyopprykkede Lyn knuste hjemmelaget 3-0. Aalesund Sander Kilen fikk et tidlig rødt kort, og etter dette styrte bortelaget kampen. De skapte mengder av sjanser, og 3-0-seieren var til slutt fullt fortjent. Det kunne faktisk blitt enda mer.
Oppsummering OBOS-ligaen 2. serierunde – OBOS-ligaen tipping
Nyopprykkede Levanger vartet opp med målfest i deres hjemmedebut, da Moss ble slått hele 5-0. Spissen Sanel Bojadzic satte inn to mål og var nest sist på et tredje i kampen som sendte laget til topps i OBOS-ligaen 2024. Det stod 4-0 allerede til pause, mens det femte kom like etter sidebytte. Moss skapte sine sjanser, men måtte gi tapt for et svært effektivt Levanger-lag.
Erfarne Bendik Bye ble den store helten for Ranheim, da han scoret hat-trick i 3-1-seieren over Sandnes Ulf. 1-0 satt allerede etter åtte minutter, mens 2-0 kom like før pause. Hjemmelaget fortsatte å presse Sandnes Ulf, og da Bye satte sitt tredje mål etter 57 minutter, var kampen i realiteten avgjort. Haris Brkic reduserte for bortelaget kvarteret før slutt.
Daniel Håkans og Petter Strand sendte favorittene Vålerenga opp i en 2-0-ledelse mot nedrykkstippede Raufoss, men en Raufoss-redusering like før pause skapte spenning på Nammo Stadion. Etter en førsteomgang totalt dominert av Vålerenga, våknet Raufoss i andreomgangen. Men mål ble det ikke, og dermed tar opprykksfavoritten Vålerenga sin første seier for året.
Sogndal snudde mot Mjøndalen og Start-tap på hjemmebane
Mjøndalen tok overraskende ledelsen på Fosshaugane mot Sogndal, men to straffescoringer av Daniel Arrocha snudde kampen for hjemmelaget. I andreomgang kjørte Sogndal på for å punktere kampen og fikk belønning etter en drøy time. Talentfulle Edmund Baidoo satte inn 3-1 og sørget for tre poeng til Sogndal.
Stabæk var store favoritter mot Bryne hjemme på Nadderud, og Bob Bradleys menn tok ledelsen etter bare elleve minutter. Selv om Bryne skapte sine sjanser, hadde Stabæk god kontroll og cruiset inn til en 1-0-seier.
Start åpnet bra hjemme mot Aalesund, men litt klabb og babb i feltet fulgt sørget for 0-1, mens bortelaget doblet kjapt. Start presset på i andreomgang, men fikk i stedet 0-3 i nebbet på litt tafatt forsvarsspill. En redusering mot slutten skapte ikke spenning, og Start går på et nytt 3-1-tap.
Lyn gikk på et stortap i første serierunde, men reiste seg litt med 1-1 mot opprykksjagende Kongsvinger. Resultatet gjenspeilet derimot ikke kampen, som Kongsvinger dominerte ganske kraftig. Nyopprykkede Levanger er dermed serieleder foran Aalesund og Sogndal, mens Sandnes Ulf og Start ligger nederst med 0 poeng.
Oppsummering OBOS-ligaen 1. serierunde – OBOS-ligaen tipping
Det ble en spennende åpningsrunde i OBOS-ligaen, der Moss noe overraskende gikk helt til topps på tabellen, mens nyopprykkede Egersund vartet opp med en sterk borteseier. I Mjøndalen tok hjemmelaget ledelsen etter bare to minutter og var svært aktive i den første omgangen. I andreomgang tok Raufoss mer over og skapte flere sjanser. Noen skader og et rødt kort gjorde det vanskelig for Mjøndalen, og på overtid satt utligningen – ikke ufortjent.
Vålerenga var store favoritter foran hjemmemøtet med Sogndal og skapte enormt med sjanser. Sogndal derimot trengte bare sin ene sjanse for å score i førsteomgang. Vålerenga fortsatte presset og fikk en fortjent utligning drøye 20 minutter før slutt, men her burde hjemmelaget ha avgjort det.
Også Aalesund dominerte på hjemmebane, men noe mer enn deres ene scoring av Isaac Atanga ble det ikke på tangotrøyene. Skuffende hjemmefans måtte se at Stabæk utlignet kun to minutter før slutt og reddet ett poeng.
Knusende overlegne
Moss var knusende overlegne i kampen mot nyopprykkede Lyn, selv om de var svært effektive. Hjemmelaget var alt i alt det beste laget og vant fortjent 3-0. På Åsane hadde hjemmelaget kontroll i nærmest én omgang, før bortelaget fikk straffespark. Det tente nytt håp og Levanger snudde kampen fra 1-0 til 1-2 i løpet av minutter. Heldigvis for hjemmelaget klarte de å redde ett poeng – etter en sjanse litt ut av ingenting.
På Bryne åpnet bortelaget Start best, men etter en keepertabbe fra Jasper Silva Torkildsen snudde det for Bryne. Laget skapte flere sjanser og ledet fortjent 2-0 til pause. Start bedre med i andreomgang, men på tross av et overtak på midtbanen, ble det til slutt et 3-1-tap for sørlendingene.
De tidligere Rosenborg-spillerne John Hou Sæter og Per Ciljan Skjelbred stod bak Ranheims 1-0-mål på Kongsvinger. Men etter en sterk sluttspurt var det hjemmelaget som stakk av med alle poengene etter en 2-1-seier.
I åpningsrundes siste kamp møttes Sandnes Ulf og nyopprykkede Egersund til lokalderby, og de ble akkurat så spennende som man forventet. Begge lag skapte godt med sjanse, men det var bortelaget som var førte an store deler av kampen. Tre scoringer før pause, og en 4-2-scoring kvarteret før slutt senket hjemmelaget, som fikk avslutte scoringsballet med en redusering fem minutter på overtid av Tommy Høiland.