Norge klar for EM-kvartfinale – alt om tipping på fotball-EM for kvinner
Norges fotballkvinner har tatt seg til en EM-kvartfinale for første gang siden 2013. Nå er Norges kvinnelandslag og trener Gemma Grainger kun to kamper unna en EM-finale! Kan de to ganger europamesterne gå til topps for første gang siden 1993? Vi har alt om tipping på fotball-EM for kvinner og Norges vei til finalen i fotball-EM 2025 kvinner.
Table of Contents
Etter tre strake seire uten å imponere, tok Norge seg videre fra gruppespillet i fotball-EM for kvinner i Sveits. Det betyr at vi for første gang siden 2013 skal spille en sluttspillkamp i Europamesterskapet. Da kom vi helt til finalen. Vi har sett på hvordan Norge har gjort det i EM, veien til en EM-finale og alt om tipping på det norske landslaget i fotball for kvinner under fotball-EM 2025.
Odds på Norge i kvartfinalen
Kvartfinalene i fotball-EM for kvinner er klare, og dette blir de fire oppgjørene. Oddsen er hentet fra vår anbefalte bettingside, Lilibet.
Kvartfinaler | H | U | B |
---|---|---|---|
Sverige – England | 3,50 | 3,50 | 2,07 |
Norge – Italia | 3,00 | 3,15 | 2,45 |
Franrike – Tyskland | 2,20 | 3,40 | 3,30 |
Spania – Sveits | 1,10 | 10,25 | 25,50 |
Norge skal møte Italia i kvartfinalen, i et oppgjør som kan bli svært spennende. Italia er satt som marginale favoritter hos norske bettingsider.
Selv om Norge nå er blant de åtte siste lagene i turneringen, er vi langt ifra noen turneringsfavoritter. Faktisk er Norge akkurat nå rangert som det sjette beste laget i turneringen basert på fotball-EM odds.
Drømmesemifinale mot Sverige?
Både Norge og Sverige er videre til utslagsrunden i fotball-EM kvinner 2025, men begge de skandinaviske lagene er underdogs i sine kamper. Sverige møter England, som akkurat nå er rangert som det nest beste laget i turneringen basert på fotballodds. Skulle de klare å slå ut europamesteren fra 2022 og VM-finalisten fra 2023, kan det vente en drømmesemifinale mot Norge.
Skjer dette er vi garantert et skandinavisk lag i EM-finalen – noe vi har hatt hele 9 ganger på de 13 arrangerte Europamesterskapet. Sverige vant det første fotball-EM for kvinner i 1984 med seier på straffespark over England, mens Norge slo Sverige i finalen i 1987 på hjemmebane. Norge har vunnet fotball-EM to ganger og har fire tapte finaler. Sverige har kun ett gull, men har også tre sølvmedaljer fra 1987, 1995 og 2001.
Oddstips Norge – Italia – Tipping på fotball-EM for kvinner
Etter at Spania slo Italia i den siste kampen i fotball-EM gruppe B, ble det klart at de asurblå blir Norges motstander i EM-kvartfinalen. Og skal vi tro oddsen blir dette ingen enkel kamp. Italia spilte en solid kamp mot de regjerende verdensmesterne fra Spania og blir favoritter i dette oppgjøret. Det på tross av at de nå har nådd sluttspillet i fotball-EM for første gang siden 2013.
Norge møtte Italia også i EM-kvalifiseringen, der det ble 0-0 på hjemmebane og 1-1 på bortebane. Italia endte til slutt opp med å vinne gruppen foran Nederland, mens Norge måtte spille play-off. Der ble det 14-0 over Albania og 7-0 over Nord-Irland over 4 kamper for å kvalifisere seg for EM. I løpet av de siste fem innbyrdes oppgjørene har Norge vunnet to ganger, to har endt uavgjort, mens Italia har vunnet én gang. Kan det norske kvinnelandslaget sjokkere Italia, som herrene gjorde i juni?
Landslagssjef Gemma Grainger må klare seg uten Marit Lund, som ble utvist i kampen mot Island. Men etter rulleringene i den kampen har flere spillere fått etterlengtet hvile. Vi ser heller ikke bort ifra at tomålshelten Signe Gaupset kan få spilletid – kanskje allerede fra start. Med spillere som Ada Hegerberg og Caroline Graham Hansen i elleveren, ser vi ikke bort ifra at Norge kan gi Italia kamp her. Om det holder helt inn, er en annen sak.
Våre beste fotball-EM oddstips: Norge – Italia
-
16 Jul 21:00
Norge (W) – Italia (W)Begge lag scorer (BTTS)1,86bet size
Norge har til gode å holde nullen og står med tre kamper med mål begge veier, mens Italia kun har holdt nullen mot Belgia så langt. Derfor tror vi at begge lag scorer til 1,86 i odds hos LyraBet kan være et godt spill her.
Vi legger også merke til at 7/13 mål hos Norge og 4/7 mål hos Italia har kommet i andreomgangen. Dette kan bli en tøff match for begge lag, der mye kan avgjøres mot slutten. Kanskje får vi til og med ekstraomganger. Derfor vil vi også anbefale spillet over 1,5 mål i 2. omgang hos VINN. Du får nemlig hele 2,30 i odds på dette utfallet.
Spill på Norge – Italia i fotball-EM for kvinner hos VINN!Oddsfavorittene i fotball-EM kvinner 2025
Spania er den store favoritten til å vinne fotball-EM for kvinner, på tross av at de kun har en bronsemedalje fra 1997 å se tilbake på. Det er nemlig England som er regjerende europamestere. Men Spania er regjerende verdensmestere, etter at de slo England i finalen i Australia og New Zealand i 2023. Med en lagstamme fra storlaget Barcelona, samt proffer fra klubber som Arsenal, PSG og Manchester City, har laget imponert så langt.
Portugal ble knust 5-0 i åpningskampen, mens det ble ny storseier og 6-2 over Belgia i den andre kampen. Gruppeseieren ble sikret med 3-1 over Norges motstander Italia.
England og Frankrike er outsidere i turneringen, og begge gikk videre fra gruppe D. Frankrike slo England 2-1 i gruppespillet, og disse to lagene kan nå ikke møtes igjen før en eventuell finale.
Slik ser vinneroddsen ut for fotball-EM kvinner 2025 hos vår anbefalte bettingside, Goldspin.
Lag | Vinnerodds | Lag | Vinnerodds |
---|---|---|---|
Spania | 1,80 | Tyskland | 11,00 |
England | 5,00 | Norge | 30,00 |
Frankrike | 6,00 | Italia | 50,00 |
Sverige | 11,00 | Sveits | 70,00 |
Norge i gruppespillet i fotball-EM – slik var Norges vei til kvartfinalen i fotball-EM
Norge vant fotball-EM gruppe A, men tok seg videre uten å imponere nevneverdig. Slik var Norges kamper i gruppespillet.
Lag 1 | Lag 2 | Resultat | Norske målscorere |
---|---|---|---|
Sveits | Norge | 1-2 | Hegerberg, Stierli (selvmål) |
Norge | Finland | 2-1 | Nyström (selvmål), Graham Hansen |
Norge | Island | 4-3 | Gaupset (2), Faanum (2) |
Sveits – Norge 1-2: Seier over vertsnasjonen i åpningskampen
Det var en tam og tannløs oppvisning fra Norge i starten av kampen mot vertsnasjonen Sveits, og det som ble snakket mest om etter de første 45 var Astrid S sin versjon av Norges nasjonalsang. Sveits og Nadine Riesen tok ledelsen etter en snau halvtime etter klabb og babb i egen 16-meter. Og det var helt fortjent at vertene gikk til pause med en ledelse.
Norge måtte gjøre noe for å komme tilbake i kampen, og stjernespiller Ada Hegerberg tok ansvar etter pause. Kapteinen hoppet opp og stanget inn utligningen på et hjørnespark bare åtte minutter ut i omgangen – Norge var tilbake. Og kun minutter senere spurtet Graham Hansen oppover venstrekanten og prøvde å finne Hegerberg inne foran mål. Men Sveits-forsvarer Stierli nådde ballen først, men satte kula i eget nett. Etter timen spilt burde Hegerberg økt til 3-1, men klarte ikke å overliste Sveits-keeperen da hun kom alene mot Livia Peng. Begge lag fikk sjanser utover kampen, der Sveits var nære tre-fire ganger, mens Norge bommet på straffespark. Men det endte 2-1 til Norge.
Norge – Finland 2-1: Tre poeng mot Finland sikret avansement
I Norges andre kamp i fotball-EM kvinner, møtte vi våre nordiske naboer i Finland, som vant sin første kamp mot Island. Men mot Norge kom finnene til kort, og de fikk en krisestart da Eva Ulrika Nyström scoret selvmål etter bare 3 minutter. Igjen var det en offensiv Caroline Graham Hansen som skapte målet, da hun dro seg forbi på høyrekanten og leverte et hardt og lavt innlegg som ikke finnene klarte å klarere. Finland var ikke ufarlige, men Norge var nærmest scoring med to skudd i treverket, og en kjempesjanse av Ada Hegerberg. Da alle trodde Norge skulle doble ledelsen, gikk Finland i angrep og satte utligningen ved Oona Sevenius. Den 21 år gamle spilleren ble spilt gjennom og brukte ikke mange sekundene på å banke inn 1-1 etter en halvtime.
Norge var nære ledelse etter 78 minutter, da Guro Reiten vartet opp med et akrobatisk brassespark. Like etterpå burde Norge ha tatt ledelsen, men hverken Hegerberg eller Graham Hansen klarte å sette ballen innenfor stengene. Med drøye seks minutter igjen på klokken begynte det virkelig å haste for Norge, og da vartet Graham Hansen opp med et klassemål. Om det var ment som et innlegg vites ikke, men ballen skytes i mål fra høyrekanten – via stangen og inn. Og ettersom Sveits vant over Island, var Norge klar for kvartfinale.
Norge – Island 4-3: Norge rullerte på laget og skapte målfest mot Island
Med gruppeseier og kvartfinale allerede i boks, gjorde landslagssjef Gemma Grainger flere endringer mot Island. Over halve laget ble byttet ut, og blant annet 20-åringen Signe Gaupset fra Brann fikk prøve seg. Og mesterskapsdebutanten stjal showet mot laget fra sagaøya. Med to mål og to målgivende ble hun banens desidert beste og kan nå kjempe om en plass i startoppstillingen i kvartfinalen.
Det var riktignok Island og Sveindis Jonsdottir som tok ledelsen etter bare seks minutter, men to mål av Signe Gaupset i løpet av drøye 10 minutter snudde kampen for Norge. Begge målene assistert av Vilde Bøe Risa. I andreomgangen var det Gaupsets tur til å servere, da hun fikk assist både på 3-1 og 4-1 – begge mål satt inn av Frida Maanum. Island reduserte fem minutter før slutt, og fikk en håndsrekning da Marit Bratberg Lund sørget for straffespark og ble utvist langt på overtid. Glodis Viggosdottir satte straffen og fastsatte sluttresultatet til 4-3.