Kyle Alessandro vant Melodi Grand Prix – blir Norges bidrag i Eurovision
Lørdag kveld ble den norske finalen i Melodi Grand Prix avholdt i Oslo Spektrum. Der kjempet ni ulike bidrag om å bli Norges bidrag i Eurovision 2025. Til slutt var det Kyle Alessandro som dro av med seieren med låten Lighter, som også var favoritt på oddsen.
Den norske Melodi Grand Prix-finalen ble arrangert med pamp og prakt i Oslo Spektrum denne helgen. Og endelig skulle vi få vite hvem som blir Norges bidrag i Eurovision 2025.
MGP-kjenninger stod for pauseunderholdningen
Pauseunderholdningen under årets Melodi Grand Prix var det mange som hadde sett frem til. Og musikkansvarlig Tarjei Strøm og prosjektleder Mads Tørklep vartet opp med et forrykende show.
Her ble MGP-helten Rolf Løvland hedret. En gjeng kjente artister fremførte flere av låtskriverens aller største hit-er. Løvland har som kjent stått bak både La det Swinge og Nocturne, som begge vant Eurovision for Norge. I tillegg har han levert en hel rekke andre låter til Melodi Grand Prix.
Høydepunktet for mange var kanskje da duoen Marcus og Martinius sang Bobbysocks-hiten La det swinge. Brødrene vant selv Melodi Grand Prix junior tilbake i 2012 med låten «To dråper vann». Pauseunderholdningen ble avsluttet på mektig vis, da Sissel Kyrkjebø sang Løvland-hiten «You raise me up».
Hvordan var MGP-kvelden?
Det var den rutinerte artisten Tone Damli som åpnet showet i Spektrum denne kvelden med hennes dansbare popslager “Last Song”. Om folket «svingte seg fra balkongene» var heller tvilsomt, men den fengende sangen satte i hvert fall standarden foran kvelden.
Sondrey fulgte opp med en liten roligere poplåt med sin «Vagabond». Sondrey er ikke en av favorittene i årets MGP, og forsterket ikke oddsen med en relativt tam opptreden denne kvelden. Den tidligere Stjernekamp-vinneren Nora Foss Al-Jabri har høyest odds for å vinne årets finale, men leverte en sterk prestasjon som tredje bidrag ut denne kvelden. Med en energisk opptreden og internasjonale rytmer, sjarmerte hun publikum i Spektrum.
Fjerde birdrag ut var de gamle rockerne WigWam, som returnerte 20 år etter at de vant Melodi Grand Prix. Låten «Human Fire» rocket stemningen i Spektrum, og med pyro og gitarsoloer leverte Åge Sten Nilsen og gutta som forventet.
Jentegruppen LLL skapte et show med sine techno/dance-rytmer, men om det var nok til å overbevise det norske folket er heller usikkert. For like etter kom favoritten, Kyle Alessandro på scenen. Den yngste deltakeren i MGP 2025 leverte en kruttsterk leveranse og forsterket favorittstempelet sitt.
Like etter fikk vi nok en favoritt – nemlig Nataleen. Og hun leverte en prestasjon som det virkelig gnistret av. Med et flott show og en fabelaktig stemme gjorde hun sitt for å overvinne det norske folket.
Det nest siste bidraget var det Ladybug som stod for, uten at hun klarte å motbevise kritikerne med sin prestasjon. For det var sangen rett og slett ikke fengende nok til. Den siste låten ut var det den erfarne duoen Bobbysocks som stod for. Med sangen “Joyful” returnerte de 40 år etter at de selv vant med låten “La det swinge”. Opptredenen fikk nok mange til å føle seg nostalgiske, og duoen viste at de fortsatt kan levere på den europeiske musikkscenen.
Hvordan er veien videre for MGP-vinneren?
Den norske vinneren i Melodi Grand Prix skal i mai reise til Basel i Sveits for å kjempe om en plass i den internasjonale Eurovision-finalen på selveste 17. mai. Først må bidraget riktignok gjennom en av de to internasjonale semifinalene enten 13. eller 15. mai – også det i St. Jakobshalle i Basel.
Der skal Norge prøve å revansjere den pinlige sisteplassen fra Eurovision 2024. Du får oppdatert odds på Eurovision frem mot den store finalen her på Kongebonus.